Mans LATRAPS

Apdrošināšanas pieredze - gada darbs postā divu minūšu laikā!

Apdrošināšanas pieredze - Gada darbs postā divu minūšu laikā

Lēnām sākusies 2020. gada ražas novākšana, taču daudziem lauksaimniekiem sezonai vēl īsti nesākoties gribās ātrāk aizmirst šo gadu un sākt jaunu, jo laikapstākļi izdarījuši lielus postījumus sējumos.

Viedokli par situāciju sējumos esam lūguši izteikt Elvim Lazdiņam, VH Latvija Biedru pārstāvim, ekspertam un SIA ‘'Latvijas Grauds’' vadītājam.

Laikapstākļu radītie postījumi šajā vasarā:

Jau pirms Jāņiem Zemgales dienvidu daļu šķērsoja negaiss līdzi nesot krusu un nokrišņus, kas nopostīja un saguldīja sējumus. 

Taču bēdīgāks bija 30. jūnija rīts, kad nakts laikā nolija 40-60mm, atkarībā no reģiona. Tas radīja plašus veldres bojājumus lielā daļā Latvijas. Kā sējumu apdrošināšanas eksperts apsekoju laukus un redzu, ka situācijas ir ļoti dažādas - ir lauki un saimniecības, kur 90% platība ir saguldīta veldrē, bet ir arī lauki, kuri tikai nedaudz ir cietuši. 

Par veldres noturību:

Novēroju, ka, Latvijā tik populārā un plaši audzētā, ziemas kviešu šķirne 'Skagen' ir skarta visvairāk. Savukārt šķirne 'Bosporus' ir viena no veldres noturīgākajām, kas ir arī gan citu VH Latvija ekspertu novērojums, gan skaidri redzams  bildē no putna lidojuma, kas uzņemta LATRAPS demo laukā.

Nesenākajās dienās, kad iesākās rapša kulšana, Latviju skāra negaisi ar krusu.

Arī manus laukus ir postījusi smaga krusa, ir nosistas aptuveni 70-80% pākstu. Skumji, ka gada darbu dabas kaprīzes aizlaiž postā divu minūšu laikā. 

Manā gadījumā labība, rapsis un pākšaugi ir apdrošināti gan uz veldres, gan krusas riskiem, tāpēc nervozēšana par dabas kaprīzēm, kuras nevaram ietekmēt, ir mazāka, taču, protams, saglabājas rūgtums par izsistajām un noguldītajām vārpām. 

Nervu šūnas neatjaunojas! 

Ar LATRAPS un VH Latvija palīdzību varam saudzēt savus nervus un pasargāt uzņēmumu finanses, un negaisa laikā baudīt lietu un slapja asfalta smaržu, nevis domāt par to, cik daudz kvieši sakritīs veldrē.

Par sējumu apdrošināšanas izmaksām:

Lauksaimniekam sējumu apdrošināšana, un līdz ar to arī miers, izmaksā vidēji 5-7€/ha. Iestājoties veldres riskam lauksaimnieks saņem 15% no viņa noteiktās hektāra vērtības, kas var kalpot kā kompensācija  gadījumā, ja graudu kvalitāte kritīsies, vai arī samaksa par papildus kombainu jaudas iegādei, kas palīdzēs novākt ražu raitāk.

Krusas gadījumā atlīdzība segs lauksaimnieka neiegūto ražu no izsistajām pākstīm vai vārpām. 

 Mēs nevaram ietekmēt laikapstākļus, bet varam pret to radītajiem riskiem apdrošināties!

Vēlam veiksmi visiem ar ražas novākšanu un jaunās ražas sēju!