Ienākt / reģistrēties

Vēsture

 • 2000

 • 2001

 • 2002

 • 2003

 • 2004

 • 2005

 • 2006

 • 2015

 • 2016

 • 2000
 • 2001
 • 2002
 • 2003
 • 2004
 • 2005
 • 2006
 • 2015
 • 2016

2000. gads – LEPNUMS - laiks, kad cilvēkos virmoja emocijas par gaidāmo nākotni un, saņemot drosmi, materializējās 12 Zemgales zemnieku sen lolotā ideja par pašu kontrolētu un konkurētspējīgu uzņēmumu. 22. aprīlis – diena, kad aizsākās LPKS „LATRAPS” vēsture un veidojās nākotne, 9. maijs – kooperatīva dzimšanas diena.

2001. gads – APŅĒMĪBA - viens no kooperatīva drosmīgākajiem soļiem – pretēji ieteikumiem un iekšējai nedrošībai par lēmuma izdevīgumu tika iegādāts Elejas graudu pieņemšanas iecirknis ar pārliecību, ka tas pavērs LATRAPS iespēju kļūt neatkarīgākiem un spēcīgākiem produkcijas pirmapstrādē. Risks attaisnoja cerības. Līdz ar kompleksa iegādi tobrīd nelielā kooperatīva darbība uzņēma strauju attīstības gaitu.

2002. gads – TICĪBA - aktīvs darbs pie Elejas iecirkņa uzlabošanas un modernizācijas. Darbs ar bankām, cerībā pārliecināt tās par uzņēmuma nopietnību un izaugsmes iespējām, un paralēla finansu līdzekļu piesaiste, lai kooperatīva darbību padarītu maksimāli efektīvu un konkurētspējīgu jau esošo nozares pārstāvju vidū. LATRAPS vārda popularizēšana pierādot sevi ar darbiem un milzu potenciālu darboties konkrētajā nozarē gan Latvijā, gan Eiropā.

2003. gads – RACIONALITĀTE - pateicoties SAPARD finansējumam un prasmīgiem LATRAPS speciālistiem, kuri veiksmīgi noreaģēja uz ES piedāvāto attīstības iespēju - uzstādīts jauns un moderns graudu pieņemšanas, pirmapstrādes un uzglabāšanas komplekss, līdz ar to LATRAPS kļūst par ietekmīgu „spēlētāju” Latvijas un Eiropas graudu/rapšu audzētāju sfērā. Viedoklis par kooperatīvu kā mazu un nestabilu uzņēmumu uz visiem laikiem ir zudis.

2004. gads – ATTĪSTĪBA - pārmaiņu laiks – Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, kas ieviesa izmaiņas kooperatīva darbībā. Realizēti Strukturālo fondu projekti: iegādāta jauna graudu/rapšu kalte, uzstādīti auto un dzelzceļa svari, iekārtota noteikumiem atbilstoša un moderna laboratorija. Aktīvs darbs pie reģionālās attīstības, noslēdzot vienošanos ar vairākiem graudu pirmapstrādes kompleksiem Latvijā, tādējādi piedāvājot saviem biedriem ērtākus un izdevīgākus piegādes noteikumus. Pielāgošanās aizvien jauniem ES noteikumiem un cīņa par to izdevīgumu LATRAPS biedriem.

2005. gads – PERSPEKTĪVA – raugoties nākotnē un apzinoties, ka turpmāk konkurēt būs iespējams tikai augot un nepārtraukti attīstoties, kooperatīvs startējis uz Valsts Subsīdijām. Tas ļāvis labiekārtot Elejas kompleksu – sakārojot brauktuves, kā arī modernizēt kompleksu atbilstoši Eiropas līmenim, ieviešot IT sistēmas laboratorijā un visā kompleksā.

2006. gads – SPĒKS- viena no LATRAPS svarīgākajām īpašībām: nezūdošs spēks un vienotība. Šis gads to pierādīja, jo, paralēli jau sasniegtajam un nostabilizētajai sistēmai, kooperatīvs ar jaunu degsmi paplašinājis savu darbību, uzstādot Elejas graudu/rapšu pirmapstrādes kompleksā jaunu graudu uzglabāšanas tehnoloģisko līniju, kas ievērojami palielina kompleksa kopējo glabāšanas jaudu. 
Paralēli izveidota atsevišķa pieņemšanas līnija, kas biedriem ļauj piegādāt bāzes rādītājiem atbilstošo produkciju ārpus pirmapstrādājamās produkcijas rindas, tādējādi atvieglojot zemnieku sezonas darbu pie produkcijas piegādes.

 • LATRAPS 15 gadu jubileja. Esam ļoti strauji izauguši līdz tīņu vecumam. Augumā pastiepušies – tālāk pilnveidošanās ceļš.

 • Gada ieguvums – rekordlielā raža. To veidoja izcilie pārziemošanas apstākļi, garā veģetācijas sezona un saimnieku profesionalitāte.

 • Rekords: divos mēnešos uzkrauts tik daudz kuģu, cik pērn pa visu gadu! 

 • Latraps alus mieži un gaišais iesals iegūst zaļo karotīti!

 

 • Lauku apdrošināšana turpina sniegt stabilitāti: vasarā lielā vētra pārgāja pāri kā “ceļa rullis”. Kompensācijas tiem, kas laukus bija apdrošinājuši!

 • Turpinām plānveida paplašināšanos. Aizkrauklē: vienā sezonā no pamatakmens līdz pirmajām kravām. Elejā: pieņemšanas punkta rekonstrukcija. Bauskā: būtiska pieņemšanas punkta rekonstrukcija. Jaunpagastā: papildus uzglabāšanas torņi.

 

 • Turpinās eļļas ražotnes komplektācija. Uzstādītas rafinācijas iekārtas, kas ļaus iegūto rapšu eļļu izmantot divējādi – kā pārtikas eļļu vai augstvērtīgu biodīzeļdegvielas izejvielu.

 

 • Lauku dienas pulcē simtiem apmeklētāju! Šogad pateicoties  ES jaunajām prasībām  - “zaļināšanai” mūsu laukos atgriežas tauriņzieži. Topā – lauku pupas! Mūsu agronomu zināšanas – pieprasītākās!

 • Pirmo reizi LATRAPS Lauku dienas Jaunpagastā un Viļānos. Interese – neviltoti liela!

 

 • Beidzot esam tikuši pie traktoriem. LATRAPS kļūst par oficiālo izplatītāju Eiropas ekonomiskākajam brendam, tehnoloģiju līderim  (vienā līmenī ar Fendt un Johne Deere) Deutz- Fahr. Nebijis piedāvājums - 5 gadu jeb 5000 motorstundu garantija! Traktori un kombaini jau gaida savu pircēju LATRAPS laukumā.

 • Nemainīga vērtība katram sevi cienošam lauksaimniekam – dalība LATRAPS “Aršanas sacensībās”. Patīkami pārsteidz jaunie!

 • Paplašinām darbību, iepērkot no piensaimniekiem kvalitatīvu pienu “Latvijas Piens” vajadzībām, ar mērķi piena pārstrādes rūpnīcu saglabāt Latvijas zemnieku īpašumā.

LATRAPS saņem atzinības rakstu “Otrais lielākais eksportētājs 2015”. Vēl šogad lepojamies ar iepriekšējā gada rekordražu un ceram uz tādu pašu!

Tā kā pārsvarā Latvijā (izņemot Vidzemi) ziemāji pārziemojuši ļoti labi, LATRAPS agronomi pārliecina zemniekus rūpīgi izvēlēties gan augu aizsardzības līdzekļus, gan minerālmēslus augstu ražu ieguvei. Izaug ļoti labas ziemāju ražas, vasarāji atpaliek ilgstošā pavasara sausuma dēļ! Korekcijas ienes ilgstošās vasaras lietavas, kas neļauj novākt visu izaugušo, turklāt pasliktinās graudu kvalitāte.  Lielākā daļa ražas – lopbarības kvalitātes.

Šogad LATRAPS sezonu sāka ar “Panamax”  kuģa kraušanu, no 19.- 25. augustam uzkraujot  63 000 tonnas kviešu.  Augustā tika realizēts rekordapjoms - vairāk nekā 100 000 tonnu. Tā kā lietus ražas novākšanu kavēja, visas graudu pieņemšanas vietas strādāja raiti, pat Rēzeknē graudu pieņemšana netika pārtraukta. Šosezon zemnieki daudz vairāk interesējās par to, kā veidojas pakalpojumu cenas un pārvērtēja dažādu pakalpojumu sniedzēju piedāvātās formulas. Sezonas izaicinājums – nepieļaut novāktajā ražā mikotoksīnu un kukaiņu savairošanos. Raitu tirgošanos apgrūtināja arī ļoti nevienmērīgā graudu kvalitāte – mainīgās tilpummasas (neierasti zema), krišanas skaitļa un lipekļa dēļ.

Šogad LATRAPS turpināja izmantot ES Struktūrfondu atbalstu, investējot plānotā attīstībā:

Jaunpagasta graudu pirmapstrādes kompleksā uzbūvēta noliktava AAL glabāšanai un remontbokss lauksaimniecības tehnikas remontam. Kompleksa teritorijā atbrīvota vieta nākamā gada attīstības plāniem – 12 000 tonnu graudu uzglabāšanas bunkuru būvniecībai.

Bauskas graudu pirmapstrādes kompleksā piebūvēti vēl divi bunkuri, palielinot uzglabāšanas kapacitāti par aptuveni 6 000 tonnām.

 

 Attīstīts Madonas graudu pirmapstrādes komplekss: uzbūvēta graudu pieņemšana, kalte ar buferzonu mitru graudu pieņemšanai, uzglabāšanas bunkuri. Izveidots 5 000 m2 betonēts laukums dažādu kravu pieņemšanai. Ieguldīta nauda dzelzceļa pievadā.

Pabeigts un nodots ekspluatācijā Aizkraukles graudu pirmapstrādes komplekss, iegūta B kategorijas atļauja. Pagājušajā gadā (2015.gads) pārkrautas 25 000 tonnu graudu, šogad – 30 000 tonnu graudu pieņemtas, nodrošinot arī graudu pirmapstrādi. Nākotnes ieguvums – pašvaldība apņēmusies sakārtot Jaunceltnes ielu, kas nodrošinās ērtības gan iedzīvotājiem, gan zemniekiem kravu piegādēm.

Iegādāts objekts Jēkabpilī, no kura šogad atkrautas pirmās graudu kravas un minerālmēslu tonnas. Norakts milzīgais kaļķu kalns, kas atradās teritorijā – tas nogādāts uz piemērotāko vietu – apkārtnes zemnieku laukiem. Atbrīvojot vietu nākamam graudu pirmapstrādes kompleksam, ko attīstīs kopā ar vietējiem kooperatīviem.

Turpinās Daugavpils objektā ietilpstošo ēku iegāde. Pēc pozitīvām sarunām ar pašvaldību, kas apņēmusies no savas puses nodrošināt dzelzceļa līnijas sakārtošanu, nolemts turpināt iegādāties zemes īpašumus graudu pirmapstrādes objekta izveidei.

Staļģenes biodīzeļdegvielas ražotnē uzstādītas LATRAPS saražotās rapšu eļļas rafinācijas iekārtas. Ceram, ka nākamgad atjaunosies biodīzeļdegvielas ražošana iepriekšējā apjomā, izmantojot rafinētu eļļu, kur iznākums palielināsies par 15 %. Ieguldījums LATRAPS Iesalnīcā (konkrētāk – mērckublos!) palielinājis ražošanas jaudu.

Iespējams, kāds jau pamanījis Elejas  spilgti dzelteno lokomotīvi, kurai veikts pamatīgs remonts – pagarinot kalpošanas laiku vismaz par 10 gadiem.

 

Lai nodrošinātu pilnvērtīgāku graudu pirmapstrādes kompleksu darbību un uzlabotu savstarpējo komunikāciju, šī gada oktobra un novembra mēnešos notika reģionālās sapulces (Jaunpagasts, Saldus, Aizkraukle un Bauska), un tika izveidotas zemnieku konsultatīvās padomes. 

Informācijas apmaiņas uzlabošanai, kas īpaši svarīga sezonas laikā, esam ieviesuši biedru pašapkalpošanās portālu www.mans.latraps.lv. Portālā 24 stundas 7 dienas nedēļā pieejama visa saimniecības aktuālā informācija, par noslēgtajiem produkcijas līgumiem, produkcijas nodošanas – pieņemšanas aktiem, kvotu izpildi un finanšu dokumentiem. Mums jau ir vairāk nekā 330 aktīvo lietotāju!

LATRAPS Tehnikas nodaļas 2016.gada sezonas nagla ir pirmais Baltijā  “Deutz Fahr” 9 sērijas modelis. Par to saņemtas daudz labas atsauksmes. Gada beigās noslēgtie sadarbības līgumi par smidzinātāju “Berthoud” un zāles sagatavošanas tehniku “Lely” ļauj LATRAPS saviem biedriem un klientiem piedāvāt pilnu tehnikas klāsta paketi: sākot no augsnes apstrādes un sējas agregātiem līdz lopbarības sagatavošanas un izēdināšanas tehnikai agregatējot ar vispiemērotāko “Deutz Fahr” traktoru.

LATRAPS turpina paplašināt servisa tīklu – jau 9 profesionāli sagatavoti mehāniķi gatavi remontēt tehniku. Viens no jaunajiem tehniķiem strādā Latgales , otrs tiek sagatavots darbam – Kurzemes reģionā. Vidzemē servisa atbalstu nodrošinās sadarbības kooperatīva VAKS mehāniķis, kurš izgājis LATRAPS specializēto tehnisko apmācību.

Jau trīs gadus LATRAPS rīko Aršanas apmācības un sacensības, kurās par labākā arāja nosaukumu cīnās gan lauksaimnieki, gan lauksaimniecības skolu audzēkņi. Nolemts atgriezt Latvijas vārdu pasaules arāju sarakstā – 2018. gadā LATRAPS piedalīsies Pasaules Aršanas čempionātā! Mūsu sadarbības partneris “Gregoire Besson” īpaši šim notikumam izkalis arklu, un jau sagatavota treniņprogramma.

Mūsu mērķis ir uzvarēt!

LATRAPS Degvielas tirdzniecības komanda ir nodrošinājusi atbalstu degvielas piegādē vairāk, kā 600 saimniecībām.

Palielinās rapšu eļļas pārdoto litru apjoms, t.sk tiek realizēta arī rafinēta eļļa. Pieprasījums ir ar augošu līkni.

Rapšu rauši ir iecienīti ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņu valstu pārstrādes rūpnīcās un lopkopību saimniecībās dēļ augstā proteīna un olbaltuma satura tajos.

 

 

LATRAPS Iesalnīcā strādā uz pilnu jaudu – vasarā tika ielikta 100 iesala mērce, bet rudenī īpaši maizniekiem tiek piedāvāts jauns produkts – rudzu iesals!

No LATRAPS iesala atradīsi alu  jebkurai gaumei!

LATRAPS kļūst par vadošo partneri piena pārstrādes rūpnīcā “Latvijas Piens”. Gada laikā – daudz dažādu jaunumu. Piena spēks spēcina ikvienu!

Šogad mūsu zemnieki sadarbojoties ar “Vereinigte Hagel” apdrošinājuši vairāk nekā 105 tūkst. ha sējplatību.

Mūsu zaudējumu izvērtēšanas eksperti visa gada garumā devušies visos Latvijas virzienos, lai izvērtētu dažāda rakstura laika apstākļu radītos bojājumus.

Zaudējumi paši par sevi nav nekas pozitīvi vērtējams, tomēr ļoti ceram, ka saņemtā zaudējumu atlīdzība, kas 2016. gadā tika izmaksāta saimniecībām turpat vai 900 tūkst. EUR apmērā, sniedza finansiālu atbalstu apgrūtinātajos saimniekošanas apstākļos.

Baudījām ZM, ZSA un apdrošinātāju kopdarba augļus, jo atbalsts daļējai apdrošināšanas polišu segšanai tika izmaksāts no ES finansējuma. Jaunā sistēma ļāva atbalsta daļu par polišu apmaksu saņemt ātrāk un ar garaniju, ka finansējums pietiks visiem.

Jautājumi par dažādu risku mazināšanas instrumentiem, kas ietver gan ražošanas, gan cenu un ienākumu riskus, arvien aktualizējas no jauna. Gada nogalē piedalījāmies ZSA organizētajā apspriedē par riska mazināšanas rīkiem nākotnes KLP ietvaros.

no kreisās: “Vereinigte Hagel” Berlīnes reģionālais direktors Thomas Gehrke, ZM valsts sekretāre Dace Lucaua, LPKS “LATRAPS” ģenerāldirektors Edgars Ruža.