Mans LATRAPS

Latvijas lauksaimnieki arī šogad izaudzējuši saulespuķu laukus, lai iedvesmotu darīt labu!

LATRAPS ziedo!

Nesam gaismu un sauli kopā ar ziedot.lv

Latvijas lauksaimnieki, LATRAPS Biedri, jau otro gadu ir apsējuši ceļmalas ar saulespuķēm visos Latvijas reģionos. 

Mūsu lauksaimnieki audzē ne tikai pārtiku, bet dienu no dienas rūpējas gan par savu sētu, gan par vidi, ainavu un tādējādi ceļ un stiprina Latvijas valsti un cilvēkus tajā. 

Ir sasētas un zied saulespuķes, jau pats nosaukums vien vēsta par to simbolisko nozīmi – siltumu, gaismu. Saulespuķe ir arī dziedināšanas, brīvības un miera simbols, tāpēc audzējot saulespuķes tiek stiprinātas mūsu vērtības – darīt skaistu mūsu Latviju un palīdzēt tiem, kuriem mūsu palīdzību vajag visvairāk.

LATRAPS ziedo akcijas virsmērķis kopā ar ziedot.lv ir savākt līdzekļus labdarības kategorijā ''Cilvēkos ir spēks''.

Kopā mēs varam palīdzēt un darīt labu –  lai tas izdotos aicinām Jūs atbalstīt!

KĀPĒC SAULESPUĶES:

 • Apputeksnētāji – lielās ārējās ziedlapiņas piesaista daudzas bišu sugas, tostarp medus bites un kamenes. Saulespuķu centrā atrodas simtiem un tūkstošiem mazu atsevišķu ziedu, kas satur nektāru un ziedputekšņus, kas ir bišu barības avots.

 • Palīdz attīrīt augsni – šie apbrīnojamie ziedi ir pazīstami kā "fitormediatori" (kas nozīmē "augu aizsardzības līdzeklis") un "hiperakumulatori". Ir daudz pētījumu par to, kā šie ziedi uzņem ķīmiskos piesārņotājus un palīdz padarīt augsni veselīgāku; šo apbrīnojamo ziedu saknes var arī palīdzēt attīrīt no augsnes smagos metālus, piemēram, svinu, arsēnu, cinku, hromu, kadmiju, varu un mangānu.

 • Saulespuķes ir ne tikai skaistumpuķes, bet tās spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām gaisā.

 • Saulespuķes ir alelopātiskas  – dabīgi nomāc nezāļu augšanu. Saulespuķes sēklas satur ķīmisku vielu, kas citiem augiem nepatīk. Tiek uzskatīts, ka šīs "allelopātiskās" ķīmiskās vielas iedarbība kavē blakus esošo augu, piemēram, nezāļu, augšanu.

 • Putnu “barotavas” –  kad saulespuķu sēklas nogatavojas, tad to ziedi kļūst par viegli pieejamām “barotavām” putniem, kas ir dabas bezmaksas kaitēkļu pārvaldnieki un palīdz radīt līdzsvaru starp kaitēkļiem un labvēlīgajiem kukaiņiem laukos.

 • Saulespuķu ziedlapas var vākt zāļu tējas maisījumam, ko lieto saaukstēšanās vai iekaisuma gadījumā. Imūnsistēmas stiprināšanai gatavo maisījumu no saulespuķu ziedlapām, kaltētām smiltsērkšķu ogām un fermentētas vējkaņepēm.

 • Iespēja domāt plaši un sociāli atbildīgi – demokrātiskās pasaules kontekstā –  saulespuķes cilvēkiem visā pasaulē un arī Latvijā ir kļuvušas par vienu no demokrātijas, brīvības un solidaritātes atbalsta zīmēm notiekošajam pasaulē.

PAR AKCIJAS NORISI:

 • Aprīlī akcijas ietvaros LATRAPS dāvināja saviem Biedriem saulespuķu sēklas. Tās tika iesētas vietās, kur viegli piekļūt garāmbraucējiem saulespuķu ziedēšanas laikā;

 • Ziedēšanas laikā aicinām saulespuķu laukos fotografēties un dalīties sociālajos tīklos ar bildēm izmantojot akcijas tēmturus (#LATRAPS_ziedo, #LATRAPS_ziedot.lv, #daram_labu).

 • Dodam iespēju fotografēties un griezt ziedus un pēc tam veikt labo darbu un sniegt savu atbalstu ziedot.lv labdarības projektam ''Cilvēkos ir spēks''.;

 • Vairāk kā 30 akcijas lauka malās atradīsi izvietotus informatīvos materiālu ar QR kodu, kas “aizved” uz ziedot.lv, kur var ērti izvēlēties ziedojuma apmēru un to noziedot. Visi akcijas lauki atzīmēti Google maps kartē. 

 • Lai atrastu laukus, kas piedalās akcijā pieejama mūsu veidota karte karte (Google maps: https://ej.uz/latraps_ziedo_saulespuķes_2023, lai ikviens var doties ceļojumā uz saulespuķu laukiem, priecāties par ziediem, fotografēties un darīt labu ziedojot.

Šajā akcijā iesaistās LATRAPS lauksaimnieku saimniecības un kopā esam izaudzēti ap 80 ha saulespuķu. Protams, ka šī gada laikapstākļi atstājuši iespaidu arī uz izaudzētajiem saulespuķu laukiem.

Akcija norisinās visu saulespuķu ziedēšanas laiku. 

Pateicība par ideju un tās iedzīvināšanu Elvim Lazdiņam, LATRAPS Biedram, SIA ''Latvijas Grauds'' saimniekam.

Sakām milzīgu paldies saimniekiem, LATRAPS Biedriem, kas izaudzējuši saulespuķes savos laukos un aicina pie sevīm ikvienu Latvijas iedzīvotāju un ciemiņu: 

z/s Ezermala, Batars Jānis, Zariņš Aivars, z/s Dižrogas, Petrovs Ģirts, Mežmalas, z/s Rešņi, Jēkabsons Kārlis, Pupuķi IK, Rakstiņš Kaspars, z/s Pīladži, Luksts Andris, SIA Nagi un ragi, SIA Kalnsprukas, z/s Eglaine, Jaksons Aivars, SIA Mārtiņmuiža, z/s Ezermala, Platacis Aivars, SIA Lemuri, z/s Vaicuļevas, Zalbovičs Francis , z/s Rūķi, Casno Kristīne, z/s Virši, Blusa Ināra, AS Agrofirma Viļāni, Dolo, Gabrāns Andris, z/s Sātkalni 2, Miķelsone Sanda, z/s Čaidāni, Leitis Raimonds, SIA Agraris, z/s Sila pļavas,  z/s 'Nākotnes Ziemeļi", Pastars Agris, SIA PKI, z/s Upeslejas, Ozola Daiga, z/s Krastmaļi, Kļaustiņš Māris, z/s Kalnieši, Landzāns Andrejs, z/s Saknes, Korovackis Aleksandrs, SIA Biagro, z/s Dreimaņi, Dreimane - Ķezbere Daina, z/s Jaunkraukļi, Kudliška Jānis, z/s "Gaujas'', z/s ''Vaidelotes'', z/s ''Viesturi, z/s "Crystal Real Estate''.

 

Dodies uz LATRAPS lauksaimnieku izaudzētiem saulespuķu laukiem un piedalies akcijā: https://ej.uz/latraps_ziedo_saulespuķes_2023