Mans LATRAPS

Graudi no Melnās jūras reģiona

Ne viens vien Latvijas (un ne tikai) zemnieks, atgriežoties no Ukrainas vai Kazahstānas, kur labība aug līdzenumos bez gala un malas,  aizdomājas: “ja man būtu tādi tīrumi…”. Reti kur daba ir devusi tik labus apstākļus graudkopībai, kā Melnās jūras reģionā. Melnā augsne un saule ir lietas, ko nevar nopirkt. Vai šīs dabas dāvanas tiek izmantotas maksimāli? Laikam jau ar vidējo kviešu ražību – aptuveni vienu tonnu no hektāra, latvietim nepietiktu.

Nenoliedzami Melnās jūras reģions ietekmē pasaules un zināmā mērā arī Latvijas graudu tirgu gan ar savu apjomu, gan kvalitāti.

Kamēr Latvijas politiķi priecājas par sarunām ar kaimiņzemēm par graudu tranzīta palielināšanu caur Latvijas ostām, Latvijas graudkopību šāds tranzīts ietekmē vairāk negatīvi. Ukrainas, Kazahstānas, Krievijas graudi mēdz tranzītā “iesprūst” Latvijas ostās, kas apgrūtina un pat paralizē Latvijas graudu eksportu. Šajā sezonā šī problēma nav aktuāla, taču iepriekš tas ir pieredzēts.


Prognozes Ukrainai

Šī sezona Ukrainā pretendē uz visu laiku lielāko izaudzēto graudu apjomu. Tas ir pateicoties perfektiem laika apstākļiem 2012.gada rudenī, kam sekoja salīdzinoši maiga ziema un graudkopībai labvēlīgs pavasaris.

Šajā sezonā prognozētā kviešu raža ir 21 mlj. tonnas (15.7 mlj. pagājušajā sezonā). Miežiem ražu prognozē 7 mlj. tonnas, kas ir līdzvērtīgi pagājušajai sezonai.

Par Ukrainas nozīmīgāko kultūru izvirzās kukurūza, kas pārsvarā notiek uz citu kultūru – īpaši miežu, rēķina. Šajā sezonā tiek prognozētas 29 mlj. tonnas (21 mlj. pagājušajā sezonā).

Šajā sezonā Ukraina ar saviem nosauktajiem skaitļiem pretendē ierindoties 3.vietā starp lielākajām pasaules graudu eksportētājvalstīm – aiz ASV un Argentīnas, atstājot aiz sevis EU, Austrāliju un Kanādu.


Prognozes Kazahstānai

Neskatoties uz to, ka Kazahstānas svarīgākā kultūra ir kvieši, apsētās platības 2013.gada pret 2012. ir samazinājušās. Kviešu platības samazinās uz lopbarības un eļļas augu rēķina.

2011/2012 sezonas nelabvēlīgie laika apstākļi Kazahstānā bija iemesls ļoti zemai kviešu ražai (0.8 t/ha), kas kopā deva 9.8 mlj. tonnas - valsts mērogam nelielu kūlumu salīdzinot ar gadu iepriekš, kad Kazahstānā bija rekordraža ar 22 mlj. tonnām kviešu. Šajā sezonā prognozētā raža ir 1.2 t/ha ar kopīgo apjomu 14.3 mlj. tonnas.

Šogad Kazahstāna eksportam plāno 5 mlj. tonnas. No Kazahstānas kvieši (graudi un milti) pārsvarā tiek eksportēti uz Krieviju, Tadžikistānu, Uzbekistānu un Azerbaidžānu.