Mans LATRAPS

Graudu tirgus apritē konstatēti ģenētiski modificēti kvieši

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir oficiāli apstiprinājušas faktu, ka kāda Oregonas štata zemnieka tīrumā ir konstatēti ģenētiski modificēti (ĢM) kvieši. Notikušais ir izraisījis plašu rezonansi, jo ĢM kviešu audzēšana un realizēšana komerciālā nolūkā ir stingri aizliegta visā pasaulē. Līdz šim veiktie pētījumi par ĢM kviešu izmantošanu pārtikā un to ietekmi uz cilvēka veselību ir nepilnīgi.

Ir zināms, ka ĢM kviešu šķirni – Roundup Ready, ar izturību pret herbicīdu Roundup, ir radījusi kompānija Monsanto. Lai arī šobrīd nav oficiāli apstiprināta Oregonā atrasto ģenētiski modificēto kviešu izcelsme, ASV institūcijas veic notikušā izmeklēšanu un ir pieprasījušas Monsanto paskaidrojumus, savukārt Eiropas Graudu tirdzniecības asociācija - COCERAL, pat uzstāj, lai Monsanto vadība uzņemas atbildību par notikušo.

ASV ir viena no lielākajām kviešu ekportētājvalstīm pasaulē un ĢM kviešu konstatēšana Oregonā ir pievērsusi plašu uzmanību visā pasaulē. Pastiprināti notikumu attīstībai seko kviešu importētājvalstis. Kamēr Dienvidkoreja, Ķīna un Filipīnas vēro notiekošo, Japāna jau ir atsaukusi kviešu pirkuma darījumus ar ASV, par iemeslu norādot ĢM kviešu jautājumu.

Šajā sakarā Eiropas Savienība ir noteikusi papildus drošības pārbaudes kviešu importam no ASV. Arī  Eiropas Savienībā ĢM kviešu audzēšana un izplatīšana ir aizliegta.

Neskatoties uz to, ka Latvijas graudkopība atrodas tālu no ĢM kviešu atklāšanas epicentra un papildus mūs sargā arī Eiropas Savienības tiesiskā regulējuma aizsegs, būtu naivi cerēt, ka ĢM kvieši Latviju nekad nesasniegs. Taču pagaidām izmantosim šo iespēju ēst un arī eksportēt Latvijā audzētus - ģenētiski nemodificētus kviešus.