Mans LATRAPS

LATRAPS agronomi iesaka

Viss pārziemojis, aug griezdamies, ziemā saplānotā daļa darbu jau izdarīta, taču ... nemiers sirdī - varbūt  vēl kas darāms rekordražas ieguvei?!

LATRAPS agronomi stundas neskaita, apskatīti tūkstošiem hektāru ziemāju un rapšu, taču tā kā gads no gada būtiski atšķiras, vēl daudz jāstrādā, lai to ražas potenciālu, kāds šobrīd izveidojies, realizētu.

Situāciju uz lauka analizē Līga Ruža un Ģirts Ozols.

Par herbicīdiem

Jāpārstaigā lauki, lai pārliecinātos, kā nostrādājuši šogad pietiekami agri izsmidzinātie herbicīdi. Vai nav novērojama nezāļu (iespējams, ka tikai  noteiktu  nezāļu sugu) ataugšana un jaunu nezāļu dīgšana. Ja nu tomēr šķiet, ka nezāļu ir vairāk, nekā tām vajadzētu būt, ir pieejami atsevišķi herbicīdi, kuri lietojami šībrīža (stiebrošanas, atsevišķos laukos agrām šķirnēm -  karoglapas parādīšanās) veģetācijas fāzēs, piemēram, Biathlon 4D (AS 39), Granstars Prēmija 50 š.k, Grodils (AS 49) u.c.

Ņemot vērā labvēlīgos apstākļus, šosezon laukos daudz viendīgļlapju nezāļu – rudzusmilgas un, diemžēl ziemājos sadīgušas, arī vējauzas. Rudzusmilgu ierobežošanai gan pēdējais laiks, var lietot, piemēram, Puma Universal (AS 32), Aksials 50 e.k.(AS 39), kas paņems arī vējauzas. Diemžēl vējauzas šajos mitrajos apstākļos sakuplojušas pat tajos ziemāju sējumos, kur lietots preparāts pret rudzusmilgām, tāpēc vērts ar tām pacīnīties. 

Par fungicīdiem

Daudzos sējumos, it īpaši pēc tiešās sējas, jau sastopama dzeltenplankumainība un ieņēmīgākām šķirnēm - miltrasa. Tām saimniecībām, kuras vēl nav fungicīdus izvēlējušās, būtu ar lēmumu pieņemšanu jāpasteidzas. Iespējams, citās sezonās klasiskā fungicīda lietošanas sistēma – attīstītas karoglapas fāzē, šogad būtu jāpārskata un jāveic divreizējs smidzinājums. 

Pieejamais fungicīdu spektrs ir ļoti plašs – tāpēc, ja vēl nav izlemts, ko lietot, vēlams sazināties ar agronomiem, lai izvēlētos katras  saimniecības apstākļiem – potenciālajai ražai un rocībai pieņemamāko.

Par augšanas regulatoru

Ņemot vērā sējumu biezību un labvēlīgos augšanas apstākļus, ir paaugstināts veldres risks ziemāju labībās. Tāpēc rekomendējam otro apstrādi ar augšanas regulatoriem. Piemēram, Moddus 250 EC (AS 31-37) un Medax Top (AS 30-39), vai nedaudz vēlāk Terpal (AS 32-49) un Cerone (AS 37-45). Konsultējieties ar agronomiem, vai var kombinēt ar herbicīdiem, ja tādi tomēr jāliek.

Par mēslošanu

Pat ja jau izkliedēts plānotais slāpekļa mēslojums, izskatās, tas viss aizies ražas veidošanai. Būtisks jautājums, vai slāpekļa pietiks kvalitātes rādītāju nodrošināšanai. Tāpēc, rūpīgi izvērtējot visas saimniecības iespējas, aicinām nodrošināties, un paredzēt vēl trešo slāpekļa papildmēslojuma devu – līdz 50 kg N tīrvielā. Ja iepriekšējās reizēs nav izmantots sēru saturošs mēslošanas līdzeklis, šī nu būtu tā reize, kad tāds jādod, piemēram, N30 + S7.

Akūta sēra gadījumā (vienkāršoti novērtējot – ja slāpekļa dots pietiekami, bet augi vienalga izskatās bāli) ieteicams lietot sēru saturošu lapu mēslojumus. Sīkāk par lapu mēslojumiem, tostarp, kā izskatās uz lapām konkrēto barības elementu trūkums , varat apskatīt „Yara Vita” mājas lapā. 

Par ziemas rapšu sējumiem

Lai gan visam jābūt izdarītam – papildmēslojums iedots, nezāles ierobežotas, dažās saimniecībās tomēr nav veikts fungicīdu smidzinājums pret postīgo balto puvi. Tie, kas vēl fungicīdu nav lietojuši un šaubās, vai to darīt, aicinām ielūkoties laika prognozē. Neskatoties uz lielo rapšu augumu, mazāks posts būs atstātās tehnoloģiskās sliedes pēc traktora, nekā puves izplatības gadījumā – zaudētā puse no ražas!

Par vasarājiem

Vasarāju graudaugi, atkarībā no sējas laika un izvietojuma, ir ļoti atšķirīgās attīstības fāzēs. Agri sētie vasaras kvieši dažviet jau sāk cerot, tāpēc nevajadzētu nokavēt augšanas regulatora lietošanas brīdi. Laukos, kur nav paspēts pirmais herbicīda smidzinājums, tos var lietot kopā.

Herbicīdu izvēle LATRAPS ir plaša – var piemeklēt atbilstošāko gan pēc augu attīstības fāzes, gan nezāļu spektra.

Domājam par pirmo slāpekļa papildmēslojuma devu orientējoši N 60 – 70 kg, taču, ja pamatmēslojumā iestrādāts pietiekams daudzums slāpekli saturošu minerālmēslu vai karbamīda, steigai nav pamata.