Mans LATRAPS

Vasarāju sadīgšanai nepieciešamās augsnes temperatūras

Vasarāju sēja ir balanss starp augsnes mitrumu un temperatūru. Optimālā augsnes temperatūra vasarāju sējai ir +10° C. Ja vasarāji tiek iesēti pie zemākām augsnes temperatūrām, to sadīgšana ievērojami aizkavējas!

Augsnes temperatūra ir jāmēra sējas dziļumā, kas, protams, mainās atkarībā no kultūras. Ieteicams ir veikt 2 mērījumus, vienu no rīta plkst. 8:30, otru vakarā plkst. 16:00, tad šos skaitļus saskaita un izdala ar divi. Pēc LATRAPS veiktajiem mērījumiem 2. un 3. aprīlī augsnes temperatūra ir 5° C.

Taču minimālās augsnes temperatūras, kas nepieciešamas vasarāju dīgšanai ir zemākas:
Vasarāju labības (kvieši, mieži): 3,5° – 4,5° C, auzas: 5° C.
Vasaras rapsis:
2° - 4° C   (pie 2 grādu augsnes temperatūras 50% rapša sadīgst 14 dienās, pie 8° C, 3 dienās).
Lauka pupas: 4° C (taču pupām, lai tās sāktu dīgt, ir nepieciešams akumulēt daudz mitruma).

Lauka pupas un labības labi pacieš pavasara salnas, turpretī vasaras rapsis dīgļlapu stadijā ir ļoti jutīgs uz pazeminātu temperatūru, sākot no 2 īsto lapu stadijas arī rapsis kļūst izturīgāks pret salnām.

Līdz ar to sēju būtu ieteicams uzsākt ar lauka pupām (kamēr augsnē vēl ir pietiekams mitrums), pēc tam labības, visbeidzot rapsis, kad augsne iesilusi, tādējādi nodrošinot strauju sadīgšanu.  Ja nav jāsēj lielas vasarāju platības, būtu vēlams sēt, kad augsnes temperatūra ir tuvāka optimālajai +10° C.