Mans LATRAPS

“VH Latvija” 2015. gada pārskats

 

Kamēr sinoptiķi un zinātnieki spriež par to, kāda būs sagaidāmā ziema, tikmēr daļa zemnieku rudenī nodrošinājās, apdrošinot savus ziemājus pret nelabvēlīgiem ziemošanas apstākļiem. Gadu mijā varam atskatīties uz aizvadīto sezonu.

2015. gadā lauksaimnieki Latvijā apdrošinājuši vairāk nekā 100 tūkstošus ha graudaugu, pākšaugu un eļļas augu sējplatības. Tādējādi apdrošinātā platība kopumā pieaugusi par 7,28% salīdzinot ar pērno gadu. Kā jau ierasts iepriekšējās sezonās, vislielāko aktivitāti un vēlmi apdrošināt savus sējumus izrādījuši tieši Zemgalē esošās saimniecības. Tomēr arī Kurzemes un Latgales reģionos arvien vairāk zemnieku izvēlas izmantot šo pakalpojumu.

Apdrošinājuma summas 2015. gadā pagastu griezumā

 

Apdrošinātās platības apdrošinājuma summa salīdzinājumā ar 2014. gadu ir augusi par 12 % un sasniedz 97 milj. EUR. Apdrošinājuma summa atspoguļo apdrošinātās ražas vērtību. Pieaugums liecina par to, ka jau pavasarī, apdrošinot ražu, sagaidāmās ražas potenciāls bija gana augsts. Prognozes šajā ziņā piepildījās, par ko liecināja pārpilnie graudu glabāšanas bunkuri. Jo optimālāk katram klientam izdodas novērtēt un par attiecīgo summu apdrošināt sagaidāmo ražu, jo atbilstošāku atlīdzību iespējams saņemt no apdrošināšanas kompānijas risku iestāšanās gadījumā.

Iemaksāto prēmiju apjoms audzis par  vairāk nekā 40%, salīdzinot ar pērno sezonu. Šis pieaugums skaidrojams ar to, ka arvien vairāk saimnieku izvēlas apdrošināšanas produktus, kuros iekļauts lielāks skaits apdrošināmo risku.

 2015. gads laukkopjiem bijis ar pozitīvu tendenci gan ražas biruma, gan laikapstākļu ziņā. Tā rezultātā  nelabvēlīgo laikapstākļu radītie bojājumi no kopējām prēmiju iemaksām Latvijā sastādīja  6%. 2014. gads Latvijā un Lietuvā noslēdzās ar zaudējumiem, tomēr apdrošināšanas kooperatīvam “Vereinigte Hagel”, kurš darbojas arī citviet Eiropā – Polijā, Itālijā, Beļģijā, savā mājvietā Vācijā un citās valstīs, gan šis, gan pagājušais gads bijis labvēlīgs, kā rezultātā ir izveidots uzkrājums.  Izveidotais uzkrājums ļauj būt gataviem lielākām un spēcīgākām vētrām.  Zinātāji, kas sējumu apdrošināšanas jomā darbojas jau gadu desmitus, prognozē, ka ik pēc diviem labvēlīgiem gadiem, vienmēr seko lielāku postījumu sezona. Vai tā būs arī šoreiz, to rādīs laiks!

Jau informējām, ka šogad lielākos postījumus radīja vētras stipruma vēji un lietusgāzes, labības laukus lielās platībās sagāžot veldrē. Vētras sāka plosīties ap Jāņiem un periodiski, skarot dažādus Latvijas reģionus, turpinājās līdz pat jūlija beigām.

Vētras radīta veldre 28.07.2015. – Bauskas novads

                Augustā nogatavojas ziemas rapši, un pat mazākā krusa var ievērojami samazināt plānoto ražu. Šis gads nebija izņēmums.

 

Krusas bojājumi  12.08.2015. – Bauskas novads

 

                Savukārt septembrī negaidīti uznākusī krusa, kas stiepās plašā joslā - no Aizkraukles līdz pat Krāslavai – dažu labu vasaras rapšu lauku izkūla pilnībā.

05.09.2015. – Aizkraukle

Krusas bojājumi vasaras rapšos 05.09.2015. – Krāslavas novads

Atliek cerēt, ka sniega biezumā uzkritusi krusa, kā tas bija šogad Vācijā, Latvijai tomēr ies secen...

Krusa 27.04.2015 – Dornhan (Vācija)

....un, ka no negaisa mākoņiem pasargāt var arī robežlīnija, kas iepriekš skāruši un nodarījuši lielus bojājumus lauksaimniecības kultūrām plašā reģionā Vācijā, Polijā un Lietuvā.

17. -19.07.2015. vētras radītie bojājumi (atzīmēti ar dzeltenu)