Mans LATRAPS

Ziemas rapša šķirņu apraksti!

‘VISBY’ – hibrīds, kas izceļas ar ļoti labām pārziemošanas spējām aukstās ziemās. Augstražīgs hibrīds ar augstu eļļas saturu sēklās. Augiem raksturīga strauja augšana rudenī pēc sējas, veidojot spēcīgu galveno sakni un lapojumu, kas nodrošina augu nostiprināšanos augsnē un labu ziemošanu. Ņemot vērā hibrīda ātraudzību, to var veiksmīgi izmantot, ja ir novēlots sējas laiks (5-7dienas vēlāk kā tiek rekomendēts). Hibrīds piemērots izsējai arī laukos ar minimālo augsnes apstrādi. Izteikta izturība stresa apstākļos, laba veldres noturība. 

 ‘MERCEDES’ – augstas ziemcietības ziemas rapša šķirne. Izceļas ar augstu eļļas saturu un ražīgumu. Augiem raksturīga augsta augšanas intensitāte rudenī un strauja attīstība pavasarī. Augi ir noturīgi pret pamatslimībām. Noturība pret veldri ir vidēja. Šķirnei raksturīga noturība pret pāksteņu atvēršanos. Piemērota audzēšanai gan vieglās, gan smagās augsnēs. Sējas laiks ir ļoti plašs no agra līdz vēlam. Ziedēšanas un nogatavošanās laiks atkarībā no sējas laika ir agrs līdz vidējs. Augi sasniedz vidēju augstumu. 

‘EINSTEIN’ – Augsts ražas potenciāls. Augsti ziemcietības rādītāji. Ļoti augsta veldres noturība. Lēna attīstība rudenī. Lēna attīstība pavasarī. Pielāgojās gan savlaicīgai sējai, gan novēlotai. Vidēji vēlīna. Vidējs auga garums. Latvijas izmēģinājumos sevi pierādījusi, kā ļoti perspektīvu šķirni.  

 ‘AVATAR’ – laba ziemcietība un sausumizturīgs hibrīds, kas izceļas ar savu augsto ražību un eļļas saturu sēklās. Šķirne piemērota vēlai sējai. Raksturīga spēcīga augšana rudenī. Augot veido vidēji augstu augumu un stingru stublāju. Laba slimību izturība. Nogatavojas agri. Piemērota audzēšanai vidēji smagās augsnēs. Raksturīga viegla novākšana.  

‘THURE’ – augsta ziemcietība. Jauna vidēji zema ziemas rapša hibrīdšķirne ar augstu ražīguma un eļļas saturu. Augšanas konuss atrodas lapu rozetes līmenī. Piemērots optimālai un agrai sējai.

‘VERITAS CL’ – hibrīdam laba ziemcietība. Raksturīgs augsts ražas potenciāls. Sējas termiņš - no vidēja līdz vēlam. Lieliski pielāgojas un pacieš sausuma periodus, labi aug vieglās smilts augsnēs. Vienlaikus šķirnei raksturīga augsta izturība pret fomozi. Laba noturība pret pāksteņu atvēršanos. Augsts eļļas saturs .

‘PHOENIX CL’ - Augstražīgs, ļoti ziemcietīgs ziemas rapša hibrīds, piemērots CL sistēmai. Strauja, intensīva attīstība rudenī, līdz ar to piemērots vēlai sējai. Pirmais CL hibrīds, kas ražībā neatpaliek no tradicionālajiem hibrīdiem. Piemērots visiem augsnes tipiem un augsnes apstrādes sistēmām.  

‘DK SEVERNY’ – Ļoti laba ziemcietība, jauns puspundurhibrīds. Piemērots agriem sējas termiņiem. Izcila noturība pret krustziežu stublāju puvi. Ziedēšanas laiks vidēji vēlīns, ražas gatavība agrīna. Laba noturība pret pāksteņu atvēršanos. Augsts ražas potenciāls un augsts eļļas saturs sēklās.  

‘DK IMISTAR CL’ – pie minimālas sniega segas, tiek pasargāti no īpaši zemām temperatūrām. Rudenī attīsta ļoti zemu un kompaktu augu lapu rozeti, kur augšanas punkts ir tuvu augsnes virskārtai. Pavasarī augu attīstība notiek lēnāk, veidojot zemākus, izteikti zarotus augus, kuri nodrošina augstu ražu. Vidēji vēls ziedēšanas sākums, gatavība novākšanai vidēji agrīna, ļoti laba veldres noturība. Izcila noturība pret pāksteņu atvēršanos. 

‘DK IMPRESSION CL’ – ļoti laba ziemcietība, piemērota agrai sējai. šķirnei piemīt Clearfield herbicīdu pretestības iezīmes. Lai panāktu vienmērīgumu, ieteicams 25-30 augu uz 1m². Augsts eļļas saturs. Noturīgi pāksteņi kulšanas laikā, ražas zuduma samazināšanai. 

‘DK SECURE’ – Šķirne ar ļoti labu ziemcietību, selekcionēta ziemeļu reģiona valstīm. Vēlāk sāk ziedēt, kas ļauj izvairīties no pavasara salnām. Nogatavojas vidēji agri. Šķirne ar ļoti labu izturību pret veldri. Zems un kompakts augs, kas nodrošina maksimālu ražas novākšanas efektivitāti. Augi ir zemi, stingriem stiebriem ar izteikti labu zarošanos. Šķirne ir piemērota agrai un vēlai sējai. Pavasarī optimālais augu skaits 40 augi/ m2 . 

‘PR44D06’ – labas pārziemošanas spējas. Ziemas rapša puspundurhibrīds, raksturīgs ļoti augsts ražas potenciāls ar augstu eļļas saturu sēklās. Garš sējas laiks – no agra līdz vidējam. Rudenī attīstās kompakts un zems sakņu kakls, kas nodrošina labas pārziemošanas spējas arī pie agras sējas. Stiprās un plašās sakņu sistēmas dēļ, labi uzņem barības vielas. Vidēji agrs ziedēšanas laiks, ātri un vienmērīgi nobriest. Vienmērīgā nogatavošanās atvieglo pļaušanu. Laba veldres noturība un izturība pret slimībām. 

‘PX 126’ – Jauns puspunduris no MAXIMUS klases. Ļoti augsts eļļas saturs. Šķirnei raksturīga vēla ziedēšana, bet agrīna nogatavošanās. Augsta veldres noturība. Izvirzīta 2018. gada AHDB ziemas rapša rekomendāciju sarakstam. Auga augstums – 123 cm.

‘PT 256’ – Jauns, augstražīgs normāla auguma hibrīds, ar ļoti spēcīgiem stublājiem un agstu krustziežu sausplankumainības noturību. Ziemeļeiropas valstīs ierindojas top 3 augstražīgākajās šķirnēs. Pārdotākā PIONEER šķirne Lielbriānijā un ziemeļeiropas valstīs. Augsta veldres noturība. Vidēji agra ziedēšana. Vidēja nogatavošanās. Auga augstums – 168 cm.

‘PT 228 CL’ – Jaunākais un augstražīgākais “Clear Field” hibrīds no PIONEER piedāvājuma. Normāla auguma hibrīds – 164 cm. Vidēji agra ziedēšana. Vidēji agra nogatavošānās. Augsta veldres noturība. Spēcīgi stublāji. Vidēja noturība pret krustziežu sauso puvi. Hibrīds piemērots gan optimālam, gan vēlam sējas termiņam. 

 ‘KWS ALVARO’ – jauna, intensīva tipa, vidēja vēlīnuma ziemas rapšu hibrīds. Reģistrācijas izmēģinājumos uzrādījis labus rezultātus izturībā pret izplatītākajām rapšu slimībām, ļoti labu sēklu noturību pākstīs, un vienmērīgu nogatavošanos gan sēklām, gan arī pašam augam. Augi vidēja garuma, ar agru ziedēšanas sākumu. Laba noturība pret veldrēšanos. Augsti rādītāji gan sēklu, gan arī eļļas ražai no hektāra. Šķirnei pēdējos 2 gados tiek veikti izmēģinājumi daudzās Eiropas valstīs, un tā sevi pierādījusi ar vienmērīgumu un stabilitāti dažādos raksturojošos rādītājos. 2016. gadā Elejas demo laukā deva visaugstāko ražu 4,16 t/ha

‘FENCER’ – Daudzsološs hibrīds ar augstu un stabilu eļļas saturu. Augstražīgs un izturīgs pret krustziežu sauso puvi. Strauja auga attīstība rudenī un pavasarī. Laba veldres noturība. Nemainīgi augsts eļļas saturs >46%. Vidēji agrs ziedēšanas laiks. Vidēji augsta 1000 sēklu masa.