Mans LATRAPS

Ziemas rapšu šķirņu apraksti

SW, Zviedrija

BANJO (hibrīds)
Šai rapšu sēklas šķirnei raksturīga ļoti laba ziemcietība Tā ir ļoti ražīga, veldres noturīga, ar labu izturību pret slimībām. "BANJO" pārbaudīts dažādās valstīs un klimatiskajos reģionos, kur uzrādījis ražas un kvalitatīvo rādītāju stabilitāti pa gadiem.

CULT (līnijšķirne)
Līnijšķirne ar ļoti labu ziemcietību, augstu ražas potenciālu un labu veldres noturību, kas nodrošina augstu ražas kvalitāti pat pie agrīnas sējas. Pēc veģetācijas perioda iedalāma vidēji agrīnajā grupā. "CULT" raksturīgs augsts eļļas saturs. Laba vispārējā slimību noturība.


BAYER RAPS, Vācija

BELANA (hibrīds)
Vidēji agrīna hibrīdā šķirne, kas ir piemērota vieglām augsnēm. Tai ir agrs ziedēšanas laiks. Šķirnei raksturīgs vidējs, kompakts augums, kas atvieglo rapša novākšanu. Laba ziemcietība un noturība stresa apstākļos. Stabils ražas potenciāls pie minimālas augsnes apstrādes. Pēc 2012. gadā Latvijā veikto izmēģinājumu datiem šķirne uzrāda:
-    ražību - 4,83 t ha -1;
-    1000 sēklu masa - 5,26 g;
-    eļļas saturs 48,51%.

VECTRA (hibrīds)
Šķirni raksturo agru ienākšanos, spēcīga attīstība un lielisku spēja piemēroties nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem. Piemērots agrai sējai. Latvijas šķirņu salīdzinājumos: vidējā raža 4,3 - 4,9 t ha-1; 1000 sēklu masa 5,1 g; auga garums 146 cm; vidējais eļļas saturs 46,7%.

HERCULES (hibrīds)

Būtiskākā šīs šķirnes īpašība – piemērots augsnēm ar minimālu apstrādi, pat nelabvēlīgos klimatiskos apstākļos. Raksturīga stabila raža. Hibrīds ir vidēja garuma, kas nodrošina vieglu un ātru ražas novākšanu.


MONSANTO

EXCALIBUR (hibrīds)
Augstražīgs hibrīds. Laba ziemcietība. Strauji attīstās rudenī. Hibrīdu var izmantot arī tad, ja nedaudz novēloti sējas termiņi (5-7 dienas). Pavasarī novērojama vidēji agrīna augu attīstība. Agrīna ziedēšana. Augs veido spēcīgus sānzarus. Ļoti laba veldres noturība. Raksturīga noturība pret pāksteņu atvēršanos, kad ražas vākšanai mazāk labvēlīgi laika apstākļi.

DK_SECURE (hibrīds)
Šķirne ar ļoti labu ziemcietību, selekcionēta ziemeļu reģiona valstīm. Ziedēšanas sākums ir vēlāks, kas ļauj izvairīties no pavasara salnām. Nogatavojas vidēji agri. Šķirne ir ar izcilu noturību pret veldri, zems un kompakts, kas nodrošina maksimālu ražs novākšanas efektivitāti. Izsējas norma 55 - 70 sēklas/m2. Izsējas daudzums var mainīties atkarībā no augsnes tipa un sējas laika izvēles. Šķirne ir piemērota gan agrai, gan vēlai sējai.


RAPOOL, Vācija

VISBY (hibrīds)
Ziemas rapša hibrīds, kas izceļas ar ļoti labām pārziemošanas spējām aukstās ziemās. Augstražīgs hibrīds ar augstu eļļas saturu graudos. Augiem raksturīga strauja augšana rudenī pēc sējas, veidojot spēcīgu galveno sakni un lapojumu kas nodrošina augu nostiprināšanos augsnē un labu ziemošanu. Ņemot vērā hibrīda ātraudzību, to var veiksmīgi izmantot, ja ir novēlots sējas laiks (5-7 dienas vēlāk kā tiek rekomendēts). Hibrīds piemērots izsējai arī laukos ar minimālo augsnes apstrādi. Izteikta izturība stresa apstākļos, laba veldres noturība.
2011. gada rudenī SIA "LLU MPS Vecauce" ziemas rapšu šķirņu salīdzinājumā uzrādīja sekojošus rezultātus:
      -    ziemcietība – 8 balles;
      -    raža – 5,32 t/ha-1;
      -    1000 sēklu masa - 4,80 g;
      -    eļļas saturs – 46,70 %.

AVATAR (hibrīds)
Ziemas rapša hibrīds, kas izceļas ar savu augsto ražību un eļļas saturu sēklās. Piemīt laba ziemcietība un sausumizturība. Šķirne piemērota vēlai sējai. Raksturīga spēcīga augšana rudenī. Augot veido vidēji augstu augumu un stingru stublāju. Laba slimību izturība. Nogatavojas agri. Piemērota audzēšanai vidēji smagās augsnēs. Raksturīga viegla novākšana.


KWS, Vācija

TRIANGLE (hibrīds)
Vidēji agrs hibrīds ar augstu ražas potenciālu. Augi vidēji gari/gari (120 – 150 cm, atkarībā no reģiona), spēcīgi zaroti. Ļoti strauja augu sākotnējā attīstība, tādēļ piemērots arī vēlai sējai. Ļoti laba ziemcietība. Pavasarī veģetācija atjaunojas strauji. Augsta izturība pret galvenajām rapšu slimībām. Augstražīga šķirne. To pierāda 1000 graudu svars, kas ir robežās no 4.8-5.2 g. Šis hibrīds jau daudzus gadus ar labiem panākumiem tiek audzēts Latvijas rapšu laukos.
      -    agrs līdz vidēji agrs novākšanas laiks;
      -    augsta ražība;
      -    augsta slimību izturība;
      -    augsta ražas stabilitāte.

TUAREG (hibrīds)
Šķirne ar ļoti labiem ražas rādītājiem. Raksturīgi gari, labi zaroti augi. Vidēja auguma šķirne. Agrs ziedēšanas sākums un vēla nobriešana. Raksturīga ražas vienmērīga nogatavošanās. Novērota vidēja noturība pret veldrēšanos. Hibrīds ir noturīgs pret izplatītākajām rapšu slimībām.

HYBRIROCK (hibrīds)
Šis hibrīds raksturojas ar spēcīgu un ātru augšanu un augu attīstību rudenī, tāpēc ieteicams izvēlēties vidēji vēlu sējas laiku. Šķirne gan izmēģinājumos, gan arī ražošanas apstākļos ir parādījusi labus ziemošanas rādītājus. Salīdzinot ar citām jaunajām KWS hibrīdu šķirnēm Hybrirock pavasarī agri atsāk augšanu un tālāko augu attīstību. Ziedēšana sākas agri. Šķirnei laba noturība pret veldrēšanos, kā arī izplatītākajām rapšu slimībām. Šķirne ir plaši audzēta dažādās ES valstīs, uzrādot labus ražas rādītājus kombinācijā ar vidēju līdz augstu eļļas saturu sēklās. Lai gan augi ir vidēji gari un gari novērojama laba noturība pret veldrēšanos. Tomēr selekcionārs drošībai iesaka arī augšanas regulatora pielietošanu. Šķirne izmēģinājumos un arī ražošanas apstākļos ir parādījusi labu noturību pret slimībām.

TURAN (hibrīds)
Agrs ziemas rapša hibrīds. Līdz šim parādījusi ļoti labus kvalitātes un kvantitātes rādītājus. Strauja augu attīstība rudenī, tāpēc ieteicams arī vēlākiem sējas termiņiem. Strauja veģetācijas atsākšanās pavasarī. Spēcīga zarošanās un vidējs augu augstums. Augsts ražas potenciāls un eļļas saturs sēklās. Ļoti laba izturība pret galvenajām rapšu slimībām.
      -    agrs līdz vidēji agrs novākšanas sākums;
      -    augsta ražība;
      -    augsta slimību izturība;
      -    augsta ražas stabilitāte.

DIGGER (līnijšķirne)
Līnijšķirne ar īpaši augstu ražas potenciālu. Labi aug smilšmāla augsnēs ar labu ūdens noturības kapacitāti. Šķirne raksturojas ar īsu līdz vidēju stiebru garumu 130 – 145 cm. Pavasarī ieteicams lietot augšanas regulatoru, kas pastiprinātu veldres noturību. "DIGGER" raksturo labi ziemcietības rādītāji dažādās Latvijas vietās. Sējas laiks vidēji agrs. Ziedēšanas un vēlāk arī nogatavošanās sākums uzskatāms par agru līdz vidēji agru. Šķirne raksturojas ar lielām un rupjām sēklām, 1000 graudu svars 4,8 - 5,3 g. Šķirnei piemīt augsta izturība pret galvenajām rapša slimībām. "DIGGER" raksturojas ar augstu un stabilu ražu, kas spēj konkurēt ar hibrīdšķirņu sasniegtajiem rādītājiem.
      -    agrs līdz vidēji agrs novākšanas sākums;
      -    augsta ražība;
      -    augsta slimību izturība;
      -    augsta ražas stabilitāte.


PIONEER

PR45D03 (puspundurhibrīds)
Ziemas rapša puspundurhibrīds ar labām pārziemošanas spējām. Piemīt izcila veldres noturība. Zema auguma šķirne. Labu novākšanu nodrošina vienmērīgā nogatavošanās. Šķirnei ir labas spējas pārciest sausuma apstākļus pavasara un vasaras periodā. Paredzēta agrai sējai.  Augsts ražas potencionāls.

PR44D06 (puspundurhibrīds)
Ziemas rapša puspundurhibrīds. Raksturīgs ļoti augsts ražas potenciāls ar augstu eļļas saturu sēklās. Garš sējas laiks- no agra līdz vidējam. Rudenī attīstās kompakts un zems sakņu kakls, kas nodrošina labas pārziemošanas spējas arī pie agras sējas. Stiprās un plašās sakņu sistēmas dēļ, labi uzņem barības vielas. Vidēji agrs ziedēšanas laiks, ātri un vienmērīgi nobriest. Vienmērīgā nogatavošanās atvieglo pļaušanu. Laba veldres noturība. Izturīgs pret slimībām.

PR46W20 (hibrīds)
Ziemas rapša hibrīds, kam raksturīga ļoti laba ziemcietība. Augsts augu augums. Laba izturība pret sausumu pavasarī un vasaras sākumā. Šķirnei raksturīgs vidējs ziedēšanas laiks. Hibrīdam ir izcila veldres izturība.
Piemērots agrai līdz vēlai sējai. Rudenī hibrīds attīstās mēreni ātri- ar zema auguma sakņu kaklu. Šķirnei raksturīgs augsts eļļas saturs.