Mans LATRAPS

LATRAPS piedāvāto rapša šķirņu apraksti

Lai gan lielākā daļa saimnieku savu izvēli jau izdarījuši un ziemas rapšu sēklas jau pasūtījuši, iespējams, kāds vēl šaubās. Tāpēc piedāvājam izpētīt aprakstus tām ziemas rapšu šķirnēm, kuras LATRAPS sagādājis.

Aicinām pārdomāt savu izvēli, un par to informēt mūsu agronomus, lai nodrošinātu Jums nepieciešamo sēklas materiālu pietiekamā daudzumā. 

 

SW

‘CULT’ (līnijšķirne)

Līnijšķirne ar ļoti labu ziemcietību, augstu ražas potenciālu un labu veldres noturību, kas nodrošina augstu ražas kvalitāti pat pie agrīnas sējas. Pēc veģetācijas perioda iedalāma vidēji agrīnajā grupā. ‘CULT’ raksturīgs augsts eļļas saturs. Laba vispārējā slimību noturība.

BAYER RAPS

‘BRENTANO’ (hibrīds)

Vidēji agrīns hibrīds. Piemērots visa veida augsnēm. Elastīgs sējas laiks. Laba ziemcietība, jo augs veido plakanisku lapu rozeti. Vidēji garš augums ar labu veldres noturību. Augsts ražas potenciāls un eļļas saturs sēklās. Augsta noturība stresa apstākļos. Pēc 2012. gadā Latvijā veikto izmēģinājumu datiem šķirne uzrāda:

-      ražību- 4.42 t ha-1; 

-      1000 sēklu masa- 4.39 g; 

-      eļļas saturs- 48.88%

MONSANTO

‘EXCALIBUR’ (hibrīds)

Augstražīgs hibrīds. Laba ziemcietība. Strauji attīstās rudenī. Hibrīdu var izmantot arī tad, ja nedaudz novēloti sējas termiņi( 5-7 dienas). Pavasarī novērojama vidēji agrīna augu attīstība. Agrīna ziedēšana. Augs veido spēcīgus sānzarus. Ļoti laba veldres noturība. Raksturīga noturība pret pāksteņu atvēršanos, kad ražas vākšanai mazāk labvēlīgi laika apstākļi.

‘DK SECURE’ (puspundurhibrīds)

Ļoti laba ziemcietība, selekcionēta ziemeļu reģiona valstīm. Ziedēšanas sākums ir vēlāks, kas ļauj izvairīties no pavasara salnām. Nogatavojas vidēji agri. Šķirne ir ar izcilu noturību pret veldri. Veido zemus un kompaktus augus, kas nodrošina maksimālu ražas novākšanas efektivitāti. Izsējas norma 55-70 sēklas/m2. Izsējas daudzums var mainīties atkarībā no augsnes tipa un sējas laika izvēles. Šķirne ir piemērota gan agrai, gan vēlai sējai.

‘DK SEVERNYI’ (puspundurhibrīds)

Jauns puspundurhibrīds, raksturojas ar ļoti labu ziemcietību. Piemērots agriem sējas termiņiem. Izcila noturība pret krustziežu stublāju puvi. Ziedēšanas laiks vidēji vēlīns, ražas gatavība agrīna. Laba noturība pret pāksteņu atvēršanos. Augsts ražas potenciāls un augsts eļļas saturs sēklās.

RAPOOL

‘VISBY’ (hibrīds)

Izceļas ar ļoti labām pārziemošanas spējām aukstās ziemās. Augstražīgs hibrīds ar augstu eļļas saturu sēklās. Augiem raksturīga strauja augšana rudenī pēc sējas, veidojot spēcīgu galveno sakni un lapojumu, kas nodrošina augu nostiprināšanos augsnē un labu ziemošanu. Ņemot vērā hibrīda ātraudzību, to var izmantot, ja ir novēlots sējas laiks (5-7dienas vēlāk kā tiek rekomendēts). Hibrīds piemērots izsējai arī laukos ar minimālo augsnes apstrādi. Izteikta izturība stresa apstākļos, laba veldres noturība.

‘AVATAR’ (hibrīds)

Izceļas ar savu augsto ražību un eļļas saturu sēklās. Piemīt laba ziemcietība un sausumizturība. Piemērots vēlai sējai. Raksturīga spēcīga augšana rudenī. Augot veido vidēji augstu augumu un stingru stublāju. Laba slimību izturība. Nogatavojas agri. Piemērota audzēšanai vidēji smagās augsnēs. Raksturīga viegla novākšana.

‘MERCEDES’ (hibrīds)

Augstas ziemcietības ziemas rapšu hibrīds. Izceļas ar augstu eļlas saturu un ražīgumu. Augiem raksturīga augsta augšanas intensitāte rudenī un strauja attīstība pavasarī. Augi ir noturīgi pret pamatslimībām. Noturība pret veldri ir vidēja. Raksturīga noturība pret pāksteņu atvēršanos. Piemērota audzēšanai gan vieglās, gan smagās augsnēs. Sējas laiks ir ļoti plašs - no agra līdz vēlam. Ziedēšanas un nogatavošanās laiks atkarībā no sējas laika ir agrs līdz vidējs. Augi sasniedz vidēju augstumu.

KWS

‘TRIANGLE’ (hibrīds)

Vidēji agrs hibrīds ar augstu ražas potenciālu. Augi vidēji gari/gari (120 – 150 cm, atkarībā no reģiona), spēcīgi zaroti. Ļoti strauja augu sākotnējā attīstība, tādēļ piemērots arī vēlai sējai. Ļoti laba ziemcietība. Pavasarī veģetācija atjaunojas strauji. Augsta izturība pret galvenajām rapšu slimībām. Augstražīga šķirne. To pierāda 1000 graudu svars, kas ir robežās no 4.8 - 5.2 g. Šis hibrīds jau daudzus gadus ar labiem panākumiem tiek audzēts Latvijas rapšu laukos.

-      agrs līdz vidēji agrs novākšanas laiks

-      augsta ražība

-      augsta slimību izturība

-      augsta ražas stabilitāte

 

‘TURAN’ (hibrīds)

Agrs ziemas rapša hibrīds. Līdz šim parādījis ļoti labus kvalitātes un kvantitātes rādītājus. Strauja augu attīstība rudenī, tāpēc ieteicams arī vēlākiem sējas termiņiem. Strauja veģetācijas atsākšanās pavasarī. Spēcīga zarošanās un vidējs augu augstums. Augsts ražas potenciāls un eļļas saturs sēklās. Ļoti laba izturība pret galvenajām rapšu slimībām.

-      agrs līdz vidēji agrs novākšanas sākums

-      augsta ražība

-      augsta slimību izturība

-      augsta ražas stabilitāte

 

‘DIGGER’ (līnijšķirne)

Līnijšķirne ar īpaši augstu ražas potenciālu. Labi aug smilšmāla augsnēs ar labu ūdens noturības kapacitāti. Šķirne raksturojas ar īsu līdz vidēju stiebru garumu 130 – 145 cm. Pavasarī ieteicams lietot augšanas regulatoru, kas pastiprinātu veldres noturību. ‘DIGGER’ raksturo labi ziemcietības rādītāji dažādās Latvijas vietās. Sējas laiks vidēji agrs. Ziedēšanas un vēlāk arī nogatavošanās sākums uzskatāms par agru līdz vidēji agru. Šķirne raksturojas ar lielām un rupjām sēklām, 1000 graudu svars 4.8 - 5.3 g. Šķirnei piemīt augsta izturība pret galvenajām rapša slimībām. ‘DIGGER’ raksturojas ar augstu un stabilu ražu, kas spēj konkurēt ar hibrīdšķirņu sasniegtajiem rādītājiem.

-      agrs līdz vidēji agrs novākšanas sākums

-      augsta ražība

-      augsta slimību izturība

-      augsta ražas stabilitāte

Jaunums!!!

‚Alvaro‘ (hibrīds)

Šis ir jauna, intensīva tipa, vidēja vēlīnuma ziemas rapšu hibrīds. Reģistrācijas izmēģinājumos uzrādījis labus rezultātus izturībā pret izplatītākajām rapšu slimībām, ļoti labu sēklu noturību pākstīs, un vienmērīgu nogatavošanos gan sēklām, gan arī pašam augam. Augi vidēja garuma, ar agru ziedēšanas sākumu. Laba noturība  pret veldrēšanos. Augsti rādītāji gan sēklu, gan arī eļļas ražai no hektāra. Šķirnei pēdējos 2 gados tiek veikti izmēģinājumi daudzās Eiropas valstīs, un tā sevi pierādījusi ar vienmērīgumu un stabilitāti dažādos raksturojošos rādītājos.

Jaunums!!!

'Gordon‘ (hibrīds)

KWS Gordon ir jauna KWS selekcijas programmas šķirne, kas pagājušajā gadā ir tikusi reģistrēta Eiropas šķirņu katalogā. Reģistrācijas izmēģinājumos 3 gadus pēc kārtas šķirne ir parādījusi strauju augu attīstību pavasarī un ir viena no agrāk ziedošajām KWS šķirnēm.  Ieteicams izmantot augšanas regulatoru (gan rudenī, gan pavasarī), jo lielie augi mēdz parādīt tendenci uz veldrēšanos. Šķirnei ir ļoti augsta rezistence pret sēklu izbiršanu no pākstīm. Tā ir viena no īpašībām pie kā pastiprināti strādā KWS selekcionāri. Pārliecinoša sēklu un eļļas ražas kombinācija.

 

PIONEER

‘PR44D06’ (puspundurhibrīds)

Ziemas rapšu puspundurhibrīds. Raksturīgs ļoti augsts ražas potenciāls ar augstu eļļas saturu sēklās. Garš sējas laiks - no agra līdz vidējam. Rudenī attīstās kompakts un zems sakņu kakls, kas nodrošina labas pārziemošanas spējas arī pie agras sējas. Stiprās un plašās sakņu sistēmas dēļ labi uzņem barības vielas. Vidēji agrs ziedēšanas laiks, ātri un vienmērīgi nobriest. Vienmērīgā nogatavošanās atvieglo pļaušanu. Laba veldres noturība. Izturīgs pret slimībām.

 

 

Clearfield rapšu audzēšanas tehnoloģija

Tā ir audzēšanas sistēma, kad šķirnes ir izturīgas pret noteiktiem herbicīdiem. Šķirnes ir izveidotas bez ģenētiskās modifikācijas metodēm, izmantojot klasiskās selekcijas metodes ar mutācijām. Clearfield sistēmu veido divu elementu – CL herbicīda CLAMOX un atbilstošu CL šķirņu kombinācija. Sistēma nodrošina iespēju droši, elastīgi kontrolēt divdīgļlapju un viendīgļlapju nezāles pēc rapša un nezāļu sadīgšanas. Herbicīds rapša augus kaitīgi neietekmē un tam raksturīga samērā ilga iedarbība.

Noteikti jāatceras, ka herbicīdu CLAMOX drīkst lietot tikai Clearfield rapša šķirņu sējumos.

RAPOOL

‘VERITAS CL’ (hibrīds)

Ziemas rapšu hibrīds. Raksturīgs augsts ražas potenciāls.  Sējas termiņš - no vidēja līdz vēlam. Lieliski pielāgojas un pacieš sausuma periodus, labi aug vieglās smilts augsnēs. Vienlaikus šķirnei raksturīga augsta izturība pret fomozi. Laba noturība pret pāksteņu atvēršanos.

MONSANTO

‘DK IMISTAR CL’ (puspundurhibrīds)

Rudenī attīsta ļoti zemu un kompaktu augu lapu rozeti, kur augšanas punkts ir tuvu augsnes virskārtai. Līdz ar to augi ziemā, pat pie minimālas sniega sagas, tiek pasargāti no īpaši zemām temperatūrām. Pavasarī augu attīstība notiek lēnāk, veidojot zemākus, izteikti zarotus augus, kuri nodrošina augstu ražu. Vidēji vēls ziedēšanas sākums, gatavība novākšanai vidēji agrīna, ļoti laba veldres noturība. Izcila noturība pret pāksteņu atvēršanos.