Mans LATRAPS

LPKS LATRAPS agronomi veic ziemas kviešu un rapšu pašreizējās dzīvotspējas analīzi

LPKS LATRAPS agronomi šodien, 17. februārī Elejā demonstrējumu laukā veica ziemas kviešu un rapšu pašreizējās dzīvotspējas analīzi. Vispirms tika veikts vizuāls novērtējums, pēc tam paņemti paraugi no 4 ziemas kviešu šķirnēm (Fredis, Edvīns, Zentos, Skagen) un 4 ziemas rapšu šķirnēm (DK Secure, PR45D06, Turan, Visby), kuru dzīvotspēju pārbaudījām ar tetrazola metodi.

Vizuāli ziemas kviešu šķirnes ir cietušas no sala, taču krāsas intensitāte  atšķiras cita no citas. „Viszaļākās” pašlaik izskatās šķirnes ‘Edvīns’, ‘Fredis’, ‘Zentos’, taču arī pārējo šķirņu apakšējās daļas ir zaļas. Veicot ziemas kviešu augu dzīvotspējas pārbaudi ar tetrazolu, tika konstatēts, ka no konkrētās šķirnes izvēlētie augi iekrāsojas sarkani – tātad ir dzīvi.

Ziemas rapša šķirnes izskatās daudz vienmērīgākas, visām augšējās lapas no sala ir kļuvuša baltas, taču augšanas centri ir zaļi. Novērtējot šķirnes vizuāli ir iespējams atšķirt puspundurhibrīdu no parastajām hibrīdajām šķirnēm, augi ir kompaktāki, atrodas tuvāk augsnei. Taču vai pārziemošana tām būs labāka – rādīs laiks. Pārgriežot augus un apstrādājot ar tetrazolu – dzīvie audi iekrāsojās sarkani. Tas nozīmē, ka izvēlētie augi ir dzīvi.

Šīm pārbaudēm pašlaik ir tikai teorētiska nozīme, jo ziema vēl nav beigusies un daudz būs atkarīgs no pavasara. Taču zināms pamats optimismam ir!

LPKS "LATRAPS" agronomi