Mans LATRAPS

Graudu un rapša cenu lejupslīde biržā!

GRAUDU UN RAPŠA CENU LEJUPSLĪDE BIRŽĀ

USDA atskaite un ASV - Ķīnas tirdzniecības sarunas

Piektdien, reaģējot uz ASV un Ķīnas ieilgušajām tirdzniecības sarunām kā arī uz jaunāko ASV Lauksaimniecības ministrijas atskaiti (USDA) par nākamā gada platībām, kopražu, patēriņu, eksportu un krājumiem, graudi un rapši biržās piedzīvoja cenu lejupslīdi.

USDA PROGNOZES

Kviešu kopraža pasaulē pieaugs

Saskaņā ar USDA prognozēm, kviešu kopraža pasaulē pieaugs no 731.5 milj. tonnu līdz 777.5 milj. tonnu, kas varētu būt jauns kviešu kopražas rekords, pārspējot 2017/2018. gadā sezonā saražoto. Eiropas Savienībā prognozētais pieaugums ir 17 milj. tonnu. Austrālijā, pēc diviem sausuma izraisītiem neražas gadiem, gaidāma laba raža. Pieaugums Krievijā un Ukrainā – rezultāts labvēlīgiem pārziemošanas laikapstākļiem. Kanādā un Argentīnā – pieaugums, kā rezultāts iesēto platību palielinājumam. ASV sagaidāma augstāka ražība, kas kompensē platību samazinājumu. Tāpat kviešu apjoma pieaugums sagaidāms Ķīnā, Indijā, Pakistānā un Turcijā. Arī Ēģiptē, kas ir lielākais kviešu importētājs, pieaugušas kviešu sējumu platības. Tomēr, neskatoties uz pieprasījuma pieaugumu, tiek prognozēts, ka pieaugs arī pārpalikums nākošās sezonas beigās, aptuveni puse no pasaules kviešu pārpalikuma – Ķīnā.

Soja un ASV prezidenta vēlēšanas

Tiek prognozēts, ka samazināsies sojas pupiņu ievākums, kas saistīts gan ar zemajām cenām (šobrīd sojas pupiņu cena biržā noslīdējusi līdz zemākajam līmenim, kopš 2008. gada), gan neatrisināto situāciju starp ASV un Ķīnu (attiecīgi iztrūkstošo sojas pupiņu eksportu no ASV uz Ķīnu), kā arī bažām par Ķīnai nepieciešamo sojas pupiņu apjomu, saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību.

Lai samazinātu pesimismu ASV tirgū un esošo spiedienu uz lauksaimniecības produkcijas cenām (sojas un kukurūzas cenas kopš tirdzniecības strīdu sākuma samazinājušās par 20%), ASV prezidents piektdien nāca klajā ar paziņojumu, solot visus ienākumus, kas iegūti no papildus importa tarifiem Ķīnas izcelsmes precēm, novirzīt lauksaimniecības preču iepirkumam, kuras varētu pārdot uz nabadzīgajām un mazattīstītajam valstīm. Šeit jāņem vērā, ka lauksaimnieki ir galvenais D. Trampa atbalsts, kas varētu būt visai svarīgs faktors, lai D. Tramps nākamajā gadā tiktu pārvēlēts uz otro prezidentūras termiņu.

Krievija un Melnās jūras reģionā tiek prognozēta augsta raža

Attiecībā uz mūsu tiešajiem konkurentiem eksporta tirgū  - Krieviju un Melnās jūras reģionu, tiek prognozētas ļoti labas ražas. Atkarībā no informācijas avota, Krievijas kviešu raža nākamajā gadā tiek prognozēta no 79 milj. tonnu līdz 83.4 milj. tonnu, savukārt Ukraina no 25.3 līdz 28 milj. tonnu. Šeit arī jāatzīmē, ka šobrīd šīs izcelsmes kvieši tiek realizēti arī Āzijas tirgū, jo cenas, piemēram, lopbarības kviešiem, pēdējo divu nedēļu laikā samazinājušās par aptuveni 3 EUR tonnā, kas tiek skaidrots ar centieniem atbrīvoties no esošajiem atlikumiem pirms gaidāmās rekordražas.

Eiropas Savienība - vēlāka ražas novākšana un spekulācijas ap rapša ražas apjomu

Attiecībā uz ES, šobrīd tiek prognozēts, ka šajā gadā diez vai sagaidāma agra ražās novākšana, kas saistīts ar neraksturīgi zemo gaisa temperatūru. Francijā nedēļās nogalē lija, kas attiecīgi uzlabojis arī sējumu stāvokli. Arī Latvijas austrumu pusē nedēļas nogale bijusi lietaina, šodien lietus arī Zemgalē.

Attiecībā uz rapsi, Eiropā tiek vērots, ka ziedēšanas laiks ir īsāks, nekā parasti, kas raisa spekulācijas par ietekmi uz ražas apjomu.

Ja skatāmies un graudu cenu biržā salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem  (EURONEXT/ MATIF), tad šobrīd gan pārtikas kviešu, gan rapšu cena noslīdējusi zem piecu gadu vidējās cenas.