Mans LATRAPS

Īsa ziema – liela skāde

2015. gada rudenī apsekojot apdrošinātos laukus, secinājām, ka labības sējumi visā Latvijas teritorijā izskatījās gana labi. Savukārt ziemas rapšu sējumi bija ļoti dažādi. Daudzviet, īpaši Zemgalē, rapši, nepietiekošā mitruma un zemo gaisa temperatūru (oktobra sākumā) dēļ, bija nevienmērīgi sadīguši, augi atpalikuši attīstībā. Visskaistākie apsekotie rapša lauki ar spēcīgiem augiem, kas labi attīstījušies, lai veiksmīgi pārciestu ziemu, bija Kurzemē un Vidzemē, kā arī lielākajā daļā Latgales teritorijas.

                Tomēr ziema ir ieviesusi savas korekcijas. Pateicoties tam, ka Zemgalē un Kurzemē janvāris  bija sniegiem bagāts, ziemāju sējumi ir pārziemojuši labi. Pilnīgā pretstatā Latgalē un Vidzemē. Šajos reģionos, kur konkrētām saimniecībām lauki rudenī izskatījās tik cerīgi, ir izsaluši gan rapši, gan vietām arī kvieši. Šopavasar esam apsekojuši vairāk nekā 2 000 ha izsalušu ziemāju lauku un pieļaujam, ka bojājumi skāruši daudz lielākas platības. Mēs varam spriest tikai par saimniecībām, kuras izvēlējušās sadarboties ar mums.

14.04.2016. – Izsalis ziemas rapša lauks 

Hibrīdo ziemas kviešu lauks

                Lieli sala bojājumi šogad skāruši arī Polijas zemnieku laukus, kur galvenokārt uz dienvidiem no Gdaņskas līdz pat Lodzas reģionam bojāti apmēram 500 tūkst. ha ziemāju -  labības un rapši. Zaudējumu apmērs vēl tiek apkopots, bet varētu būt mērāms 45 – 68 milj. eur apmērā.

Kaimiņos Lietuvā galvenokārt skarts Vilkavišķu apgabals. Sala bojājumu pieteikumi saņemti no 102 saimniecībām un aprēķinātie zaudējumi ir virs 800 tūkst. eur.

Ziemošanas apstākļu radītie zaudējumi vēl tiek apkopoti, bet sinoptiķi Latvijā jau sola krusu...