Mans LATRAPS

Kviešu cenām paredz kritumu

Tiek prognozēts, ka Ķīnā importēto kviešu apjoms šajā sezonā varētu pieaugt līdz pēdējo 9 gadu augstākajam līmenim, kas saistīts ar kviešu audzēšanai nelabvēlīgajiem laika apstākļiem. Pasaules lielākajam kviešu ražotājam un patērētājam meklējot graudus aiz savām robežām, tiek radīti labvēlīgi apstākļi kviešu cenu pieaugumam, taču pēdējās dienās biržās vērojams pretējais - kviešu cenu samazinājums. Tas skaidrojams ar augsto rekordražu prognozi pārējā pasaulē, spējot nodrošināt Ķīnas pieprasījumu. Pamatojoties uz to, tirgus prognozes paredz kviešu cenu krituma turpināšanos.

Lielākā daļa Eiropas un Melnās jūras reģiona valstis prognozē kviešu rekordražas. Krievija plāno iekult 95 miljonus tonnu graudu, pretstatā 71,7 miljoniem 2012. gadā, kad sausums būtiski samazināja ražu. ASV kviešu eksports 2012/2013. gadā provizoriski ir par 100 miljoniem bušeļiem lielāks, kā iepriekš prognozēts. Uzlabojušies arī laika apstākļi galvenajos ASV kviešu audzēšanas reģionos, kas izraisījis cenu kritumu Čikāgas biržā (CBOT).

Arī citur pasaulē tiek apstiprinātas cenu samazināšanās prognozes. Dienvidkorejas lielākās lopbarības ražotnes pārstāvis: “Mēs domājam, ka Čikāgas biržā kviešu cenas attīstība tuvākajā laikā būs ar lejupejošu tendenci, jo īpaši pēc piektdienas izpārdošanas”.

Ķīnas nacionālais graudu un eļļu informācijas centrs (CNGOIC) prognozē 5 miljonu tonnu importu, kas ir par 73 % vairāk kā iepriekšējā gadā, pamatojoties ne tikai uz labības bojājumiem pašu mājās, bet arī uz zemajām cenām pasaulē. Jūlijā vien Ķīna importēs no ASV 1,32 miljonus tonnas.

Pasaules kviešu kopraža 2013. kalendārajā gadā varētu pieaugt par 6,8% sasniedzot rekordu – 704 miljoni tonnas.