Mans LATRAPS

LATRAPS ziedo akcija, piesakies un audzē saulespuķes!

LATRAPS ZIEDO – NESAM GAISMU UN SAULI KOPĀ AR ZIEDOT.LV

 Sējam saulespuķes un darām labu.

Mēs lauksaimnieki, kopā varam paveikt daudz. Ar to ko protam vislabāk – audzējot pārtiku, kopjot vidi un ainavu mums apkārt.

Saulespuķu nosaukums vien vēsta par to simbolisko nozīmi – siltumu, gaismu. Saulespuķe ir arī ir dziedināšanas, brīvības un miera simbols, tāpēc iesējot saulespuķes, varam stiprināt mūsu vērtības, darīt skaistu mūsu Latviju un palīdzēt tiem, kuriem mūsu palīdzību vajag visvairāk.

Aicinām Jūs iesaistīties akcijā. LATRAPS Saulespuķu ziedēšanas laikā kopā ar ziedot.lv dosim iespēju ziedot līdzekļus dažādām labdarības akcijām visā Latvijā.

Ar šo akciju vēlamies palīdzēt un lai tas izdotos aicinām Jūs iesaistīties.

Pateicība par ideju un tās iedzīvināšanu Elvim Lazdiņam, LATRAPS Biedram, SIA ''Latvijas Grauds'' saimniekam.

PAR AKCIJAS NORISI:

 • Akcijas ietvaros LATRAPS dāvina saulespuķu sēklas. Vēlams iesēt vietā, kur viegli piekļūt garāmbraucējiem saulespuķu ziedēšanas laikā, lai pieteiktos jāaizpilda forma – https://ej.uz/saulespuķu_seju_2024

 • Ziedēšanas laikā aicināsim cilvēkus saulespuķu laukos fotografēties un dalīties sociālajos tīklos ar bildēm izmantojot akcijas tēmturus( #atbalstu_(ziedojuma mērķis) #ziedot_lv, #par_mums, #daru_labu, #izceļu_saulītē, #lauksaimnieki_dara_labu) kā arī ņemt līdzi ziedus;

 • Dosim iespēju, sabiedrībai un fotografēties gribētājiem un ziedu griezējiem, veikt labo darbu un sniegt savu atbalstu kādam no ziedot.lv labdarības projektiem;

 • Lauka malās izvietosim informatīvu materiālu ar ziedojumu tālruņa numuru un vai QR kodu, kas “aizved” uz ziedot.lv.

 • Košie ziedi ir ne tikai skaisti un simboliski, tie ir noderīgi ekosistēmas stiprinātāji. Te vairāk par to.

IEMESLI KĀPĒC AUDZĒT SAULESPUĶES:

 • Apputeksnētāji – lielās ārējās ziedlapiņas piesaista daudzas bišu sugas, tostarp medus bites un kamenes. Saulespuķu centrā atrodas simtiem un tūkstošiem mazu atsevišķu ziedu, kas satur nektāru un ziedputekšņus, kas ir bišu barības avots.

 • Palīdz attīrīt augsni – šie apbrīnojamie ziedi ir pazīstami kā "fitormediatori" (kas nozīmē "augu aizsardzības līdzeklis") un "hiperakumulatori". Ir daudz pētījumu par to, kā šie ziedi uzņem ķīmiskos piesārņotājus un palīdz padarīt augsni veselīgāku; šo apbrīnojamo ziedu saknes var arī palīdzēt attīrīt no augsnes smagos metālus, piemēram, svinu, arsēnu, cinku, hromu, kadmiju, varu un mangānu.

 • Saulespuķes ir ne tikai skaistumpuķes, bet tās spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām gaisā;

 • Saulespuķes ir alelopātiskas  – dabīgi nomāc nezāļu augšanu. Saulespuķes sēklas satur ķīmisku vielu, kas citiem augiem nepatīk. Tiek uzskatīts, ka šīs "allelopātiskās" ķīmiskās vielas iedarbība kavē blakus esošo augu, piemēram, nezāļu, augšanu.

 • Putnu “barotavas” –  kad saulespuķu sēklas nogatavojas, tad to ziedi kļūst par viegli pieejamām “barotavām” putniņiem. Kā arī putni ir dabas bezmaksas kaitēkļu pārvaldnieki un palīdz radīt līdzsvaru starp kaitēkļiem un labvēlīgajiem kukaiņiem jūsu laukos;

 • Saulespuķu ziedlapas var vākt zāļu tējas maisījumam, ko lieto saaukstēšanās vai iekaisuma gadījumā. Imūnsistēmas stiprināšanai gatavo maisījumu no saulespuķu ziedlapām, kaltētām smiltsērkšķu ogām un fermentētas vējkaņepes.

 • Iespēja domāt plaši un sociāli atbildīgi – demokrātiskās pasaules kontekstā –  saulespuķes cilvēkiem visā pasaulē un arī Latvijā ir kļuvušas par vienu no demokrātijas, brīvības un solidaritātes atbalsta zīmēm.

 

SAULESPUĶU SĒŠANA:

Sējas laiks – pavasarī, kad beigušās salnas – aprīļa beigas/maija sākums;

Dīgšanas temperatūra – sēklas dīgst jau 15–17 grādu temperatūrā, optimālā dīgšanas temperatūra ir ap 20 grādiem;

Izsējas norma – 5-10 kg/ha;

Sējas dziļums – 1.5 -3 cm;

Rindstarpas platums – 15-30 cm

Nesīsim gaismu un sauli kopā ar ziedot.lv

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar savu LATRAPS agronomu-konsultantu vai LATRAPS Komunikācijas vadītāju Zani Berķi e-pasts: zane.berke@latraps.lv,  tālrunis +371 20011987