Mans LATRAPS

LATRAPS ziedo! Latvijas lauksaimnieki izaudzējuši saulespuķes 84 hektāru platībā!

 

 

LATRAPS ziedo!

Nesam gaismu un sauli kopā ar ziedot.lv

Latvijas lauksaimnieki, LATRAPS Biedri ir apsējuši teju 84 ha ar saulespuķēm visos Latvijas reģionos.

Mūsu lauksaimnieki audzē ne tikai pārtiku, bet dienu no dienas rūpējas gan par savu sētu, gan par vidi, ainavu un tādējādi ceļ un stiprina Latvijas valsti un cilvēkus tajā. 

Ir sasētas un zied saulespuķes, jau pats nosaukums vien vēsta par to simbolisko nozīmi – siltumu, gaismu. Saulespuķe ir arī dziedināšanas, brīvības un miera simbols, tāpēc audzējot saulespuķes tiek stiprināt mūsu vērtības – darīt skaistu mūsu Latviju un palīdzēt tiem, kuriem mūsu palīdzību vajag visvairāk.

LATRAPS ziedo akcijas virsmērķis kopā ar ziedot.lv ir savākt līdzekļus labdarības kategorijā ''Cilvēkos ir spēks''.

Kopā mēs varam palīdzēt –  lai tas izdotos aicinām Jūs atbalstīt!

KĀPĒC SAULESPUĶES:

 • Apputeksnētāji – lielās ārējās ziedlapiņas piesaista daudzas bišu sugas, tostarp medus bites un kamenes. Saulespuķu centrā atrodas simtiem un tūkstošiem mazu atsevišķu ziedu, kas satur nektāru un ziedputekšņus, kas ir bišu barības avots.

 • Palīdz attīrīt augsni – šie apbrīnojamie ziedi ir pazīstami kā "fitormediatori" (kas nozīmē "augu aizsardzības līdzeklis") un "hiperakumulatori". Ir daudz pētījumu par to, kā šie ziedi uzņem ķīmiskos piesārņotājus un palīdz padarīt augsni veselīgāku; šo apbrīnojamo ziedu saknes var arī palīdzēt attīrīt no augsnes smagos metālus, piemēram, svinu, arsēnu, cinku, hromu, kadmiju, varu un mangānu.

 • Saulespuķes ir ne tikai skaistumpuķes, bet tās spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām gaisā.

 • Saulespuķes ir alelopātiskas  – dabīgi nomāc nezāļu augšanu. Saulespuķes sēklas satur ķīmisku vielu, kas citiem augiem nepatīk. Tiek uzskatīts, ka šīs "allelopātiskās" ķīmiskās vielas iedarbība kavē blakus esošo augu, piemēram, nezāļu, augšanu.

 • Putnu “barotavas” –  kad saulespuķu sēklas nogatavojas, tad to ziedi kļūst par viegli pieejamām “barotavām” putniņiem. Kā arī putni ir dabas bezmaksas kaitēkļu pārvaldnieki un palīdz radīt līdzsvaru starp kaitēkļiem un labvēlīgajiem kukaiņiem laukos.

 • Saulespuķu ziedlapas var vākt zāļu tējas maisījumam, ko lieto saaukstēšanās vai iekaisuma gadījumā. Imūnsistēmas stiprināšanai gatavo maisījumu no saulespuķu ziedlapām, kaltētām smiltsērkšķu ogām un fermentētas vējkaņepēm.

 • Iespēja domāt plaši un sociāli atbildīgi – demokrātiskās pasaules kontekstā –  saulespuķes cilvēkiem visā pasaulē un arī Latvijā ir kļuvušas par vienu no demokrātijas, brīvības un solidaritātes atbalsta zīmēm notiekošajam pasaulē.

PAR AKCIJAS NORISI:

 • Aprīlī akcijas ietvaros LATRAPS dāvināja saviem Biedriem saulespuķu sēklas. Tās tika iesētas vietās, kur viegli piekļūt garāmbraucējiem saulespuķu ziedēšanas laikā;

 • Ziedēšanas laikā aicinām saulespuķu laukos fotografēties un dalīties sociālajos tīklos ar bildēm izmantojot akcijas tēmturus( #LATRAPSziedo, #LATRAPSziedot.lv, #daram_labu).

 • Dodam iespēju fotografēties un griezt ziedus un pēc tam veikt labo darbu un sniegt savu atbalstu ziedot.lv labdarības projektam ''Cilvēkos ir spēks''.;

 • Akcijas lauka malā atradīsi izvietotus informatīvos materiālu ar QR kodu, kas “aizved” uz ziedot.lv, kur var ērti izvēlēties ziedojuma apmēru un to noziedot .

 • Lai atrastu laukus, kas piedalās akcijā pieejama mūsu veidota karte karte (Google maps - https://ej.uz/latraps_ziedo_saulespuķes_2022), lai ikviens var doties ceļojumā uz saulespuķu laukiem, priecāties par ziediem, fotografēties un darīt labu ziedojot.

Šajā akcijā piedalās LATRAPS Biedru 70 saimniecības un kopā esam izaudzējuši 84ha saulespuķu.

Akcija norisinās visu saulespuķu ziedēšanas laiku. 

Pateicība par ideju un tās iedzīvināšanu Elvim Lazdiņam, LATRAPS Biedram, SIA ''Latvijas Grauds'' saimniekam.

Sakām milzīgu paldies saimniekiem, LATRAPS Biedriem, kas izaudzējuši saulespuķes savos laukos un aicina pie sevīm ikvienu Latvijas iedzīvotāju un ciemiņu: 

z/s Rīgmaļi, Bērziņš Māris, z/s Jaunstrauti, Jēcis Agris, z/s Oši, Krūmiņš Raitis, SIA Gavsene, z/s Kalveres, Megnis Uldis, z/s Sprīdīši, Muzikants Vilnis, z/s Sprīdīši, Kūma Juris, z/s Cērpas, Ābers Ēriks, SIA Amatas, z/s Mazkraukļi, Konošonoks Jānis, SIA Kalnnieki, z/s Katlauki, Vicinskis Andis, z/s Brasliņi, Ziediņa Santa, z/s Vīkseles, Kūma Aigars, SIA UP kurzemnieks, z/s Mednieki,  Kārkliņš Andris, z/s Jumis,  Bite Pēteris, z/s Paugurīši, Jankevics Armands, Mozga Jānis, SIA Pīlādžlauki, z/s Osīši, Grickevičs Alvils, z/s Jumpravnieki, Nikolajevs Guntis, z/s Mazbaldonas, Meiers Ainārs, SIA Agrar Union, z/s Mežmalas, Odumiņš Antons, z/s Līdakas, Ceplīte Inese, z/s Aņgi, Cimermanis Aivars, SIA Palsa, z/s Mārtiņi, Vaitkevica Mudīte, z/s Muldas, Rāviņš Gatis, LPKS Kalnakrogs, LPKS ABRA, z/s Klidziņa, Klidziņa Laima, z/s Gaujas, Klemere Gunita, z/s Viesturi,  Salmiņš Andis, SIA Sesava, Hartmanis Sandis, z/s Jaunlejnieki, Razživins Juris, SIA BiAGRO, z/s Kaudzītes, Andersons Andris, SIA Rapšulauks, Lakstīgals Ēriks, SIA PKI, z/s Cīrulīši Asars Artūrs, z/s Pikšas Eltermanis Rūdolfs Jānis, z/s Lapeneiki Mednis Imants, z/s Sātkalni 2, Eglīte Dace, Daiga Ozola, SIA Mārtiņmuiža, z/s Rūķi, Casno Kristīne, z/s Zelmeņi, Sprinģis Ilmārs, SIA Atzares, z/s Apīņi,  Bogušs Mārtiņš, z/s Meža Grumuži, Tjušs Artūrs, z/s Kadiķi M.A., Augstkalnietis Mārtiņš, Normunds Skutelis IK, z/s Ceļmalas, Ģērmans Andris, SIA KV18, z/s ĀBELES, Gruduls Ivars, z/s Līgo, Vinters Jānis, z/s Lielauželes, Helmuts Rozentāls, z/s Vilciņi-1, Burmistris Arnis, z/s Lazdiņi, Lazdiņš Juris, z/s Rudeņi, Knope Toms, z/s Akācijas, Vaļko Sergejs, z/s Ceriņi, Mackevičs Rūdolfs, z/s Mazplepji, Butnārs Armands, z/s Boļi, Viniarskis Rainers, LPKS Durbes Grauds, z/s Strazdi, Bruss Valters, z/s Jātnieki,  Bergmanis Tālis, SIA Agro Kārgadas, z/s Laumutes, Zeltiņa Inga, z/s Grāvīši, Oļukalns Aigars.

Ja radušies jautājumi, nepieciešama papildus informācija, aicinām sazināties ar LATRAPS projekta vadītāju Žaneti Lazdiņu rakstot zanete.lazdina@latraps.lv. vai zvanot +371 22325139.