Mans LATRAPS

Lielākie kooperatīvi aug par 30%! (Diena)

Lielākie lauksaimniecības kooperatīvi 2011. gadā apgrozījuši 179,2 miljonus latu, kas ir par 29% vairāk nekā 2010. gadā.

Tā liecina Dienas Biznesa apkopotā informācija, pamatojoties uz Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas, Lursoft (Uzņēmumu reģistra dati) un kooperatīvu sniegtajiem datiem. Jāatzīmē, ka kooperatīvam Piena partneri KS šis bijis pirmais pilnais darbības gads, jo uzņēmums dibināts 2010. gada 31. augustā.

18 no TOP 20 kooperatīviem ir izdevies palielināt apjomus, vislielākais apgrozījuma pieaugumi bijuši Māršavai - 76%, Barkavas arodiem - 42%, Sēlijas ārēm - 39% un Drustiem - 35%. Māršavas vadītāja Dace Pastare skaidro, ka, pateicoties kooperatīvam, tā biedri varēja palielināt apjomus. Apgrozījuma kāpumu ietekmēja arī dažādu resursu piegādes pieaugums kooperatīva biedriem.

Neskatoties uz jau sasniegto ievērojamo tirdzniecības apjomu, arī LPKS "LATRAPS"  pērnais gads bijis veiksmīgs, un apgrozījums pieaudzis vēl par 34%. Tomēr diviem kooperatīviem nācies samierināties ar apjomu samazinājumu, Durbes grauda apgrozījums sarucis par 25% un Saimnieks-V - par 9%.

Durbes grauda valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča apgrozījuma samazinājumu skaidro ar vairākiem iemesliem. Viens no galvenajiem – nedaudz sarucis saražoto graudu apjoms, jo sliktās ziemas dēļ pērn nācās pārsēt aptuveni 90 % platību.

Augkopībā pērn ietekmi atstāja izsalušie ziemāji - lauksaimniekiem nācās pārsēt ievērojamas rapšu un citu ziemāju platības. Atsevišķās saimniecībās ziemas rapši bija jāpārsēj pat 100% platībās, kas iegrieza saimniekošanai, audzējot izmaksas. Arī labības novākšanas process laikapstākļu dēļ nebija viegls, taču situācija veidojās atšķirīga pa novadiem.

Avots: Diena