Mans LATRAPS

Vasaras rapšu šķirņu piedāvājums un apraksti (papildināti)

BAYER RAPS (Vācija)

BELINDA (hibrīds)

Augstražīgs, vidēji agrīns hibrīds, tam raksturīga pielāgošanās dažādiem audzēšanas apstākļiem. Piemērots arī minimālai augsnes apstrādei. Augiem izteikta īpatnība veidot ļoti spēcīgu sakņu sistēmu. Augi ar pietiekami īsu augumu un ļoti labu veldres noturību, ar agrīnu ziedēšanu un vidēji agrīnu ražas novākšanu. Hibrīds labāk padosies rapšu audzēšanai vairāk piemērotākās augsnēs ar optimālu augsnes skābuma līmeni tajās. Hibrīdam pietiekami augsta noturība pret nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem, kas rada augiem stresu. Laba noturība pret balto puvi.

DELIGTH (hibrīds)

Vidēji agrīna hibrīdā šķirne, piemērota arī minimālai augsnes apstrādei, agra un vienmērīga ienākšanās nodrošina vieglu un ātru ražas vākšanu, laba veldres noturība. Vidēji agrs ziedēšanas laiks un sēklu nogatavošanās, Augs vidēji garš, spēcīgs, ar labu noturību pret periodisku sausumu vai pavasara salnām, Augsta izturība pret balto puvi Augsta un stabila sēklu raža

HEROS (līnijšķirne)

Vidēji agrīna līnijšķirne, augs vidēji garš, ļoti laba veldres noturība. Piemērota vidēji smagām augsnēm. Augsta noturība stresa apstākļos. Augsts ražas potenciāls un eļļas saturs sēklās

HIGHLIGHT (līnijšķirne)

Ļoti agrīna līnijšķirne, Piemērota arī vēlai sējai. Īss veģetācijas periods, zems auga garums, laba veldres izturība. Laba izturība sausos laika apstākļos. Augsts eļļas saturs graudos. Piemērota vidēja tipa augsnēm.


RAPOOL (Vācija)

CAMPINO (līnijšķirne)

Augstražīga vasaras rapša šķirne, auga garums īss, agrs ziedēšanas un nogatavošanās laiks. CAMPINO izturīga pret krustziežu sauso puvi (Phoma) un gaišplankumainību (Cylindrospirium). Šķirnei raksturīgs noturīgs stiebrs un ļoti laba veldres izturība. Pāksteņi sevišķi noturīgi pret atvēršanos, samazinot sēklu izbiršanu. Šķirne CAMPINO apvieno tādas īpašības kā īsu stiebru un augstu sēklu ražu, kas parasti raksturīgi vēlām šķirnēm.

MOZART (līnijšķirne)

Augstražīga šķirne (ražas potenciāls līdz pat 3.4 t/ha). Šķirne ir ar vidēji agrīnu nogatavošanās laiku. No VAAD Augu Šķirņu salīdzinājumos iegūtajiem datiem veģetācijas periods 99 - 104 dienas, augsts eļļas saturs - vidēji 46% sausnā, raksturīgas vidēji rupjas sēklas (1000 graudu svars 3,2 – 4,0 g). Šķirne raksturojas ar vidēji lielu augumu, ļoti laba veldres noturība, labi aug un attīstās arī vēsākos un mitrākos laika apstākļos. Šķirne raksturojas ar ļoti labu izturību pret slimībām.

MIRAKEL (hibrīds)

Jauna konvenciāla hibrīdrapša šķirne ar 00 sēklu kvalitāti. Laba izturība pret herbicīdiem. Augsta raža kopā ar agru novākšanu laiku. Augsts eļļas saturs sēklās. Augu garums īss līdz vidēji garš. Agrs novākšanas laiks. Piemērota arī vieglām augsnēm.


SWALOF WEIBULL (Zviedrija)

MOSAIC (līnijšķirne)

Šķirnei vidēji vēlīns ienākšānās laiks- vidēji 124 dienas, augu stiebru garums līdz 122 cm, augsts eļļas saturs – 47.9 %. Augsts ražas potenciāls – līdz pat 4.8 t/ha. MPS „Pēterlauki” trīs gadu izmēģinājumos šī šķirne devusi ražu 3.1 – 3.7 t/ha. Tai ir vidēji rupjas sēklas ( 1000 sēklu svars vidēji – 3.8 g). Sēklas ir noturīgas pret izbiršanu.

JOPLIN (līnijšķirne)

Ļoti ražīga šķirne ar augstu eļļas saturu, vidēji 44.5 %, un vidēji rupju sēklu ( 1000 sēklu svars vidēji – 3.87 g.). Ziedēšanas sākums ir vidējs. Šķirnei raksturīga laba veldres noturība, vidējs veģetācijas periods. Baltijas valstīs tirdzniecībā no 2007. gada.

ROLLO (līnijšķirne)

Izmēģinājumi rāda, ka ‘Rollo’ nodrošina gan augstu ražu, gan arī augstu eļļas saturu sēklās. Neskatoties un to, ka augums ir vidēji garš ap 96 cm, veldres noturība vērtējama kā viena no labākajām. Veģetācijas periods vidējs ap 123 dienām, samērā rupjas sēklas. Šķirne ir veselīga ar labu izturību pret slimībām. Baltijas valstīs tirdzniecībā no 2009. gada.

JAGGER (līnijšķirne)

Ļoti ražīga šķirne, kas izveidota audzēšanai Zviedrijas ziemeļu apgabalos, piemērota audzēšanai arī līdzīgos apstākļos Latvijā. ‘Jagger’ raksturīga agrīna ziedēšana. Šķirnei ir ļoti laba veldres izturība, jo tā raksturojas ar ļoti stingriem stiebriem. ‘Jagger’ nobriest lielas sēklas ar augstu eļļas un tauku saturu un tai ir raksturīgs ļoti zems sēklu izbiršanas rādītājs.


KWS (Vācija)

FORTE (līnijšķirne)

FORTE ir izteikti agra un ražīga vasaras rapšu šķirne. Šķirne FORTE ir raksturīga ar spēcīgu zarošanos, nelielu stiebra garumu, tātad augstu veldres noturību. Ziedēšanas sākums un sēklu nogatavošanās periods vērtējams kā agrs līdz vidēji agrs. Šķirnei FORTE piemīt augsta izturība pret krustziežu sauso puvi (Phoma) un balto puvi (Sclerotinia). Tā spēj sasniegt teicamu ražas līmeni dažādos klimatiskajos apstākļos, kas liecina par augstu ražas stabilitāti. Ļoti labi rezultāti audzējot arī vieglās un mazāk iekultivētās augsnēs, jo šķirne nav ļoti intensīva.

PERFEKT (līnijšķirne)

PERFEKT ir vidēji vēlīna vasaras rapšu šķirne. Šķirnei ir raksturīgas lielas sēklas, 1000 sēklu masa Latvijas izmēģinājumos atkarībā no izmēģinājumu vietas svārstās no 4 g. līdz pat 5.6 g., kas ir vienlīdzīga un augstāka par standartšķines rādītājiem attiecīgajā izmēģinājumu gadā. Šķirne raksturojas ar lielisku veldres noturību un labiem ražas rādītājiem. PERFEKT izceļas ar lieliskiem rādītājiem eļļas satura un eļļas atdeves rādītāju ziņā. PERFEKT ir ļoti laba izturība pret balto puvi (Sclerotinia). Šķirne arī jāuzteic par labo noturību pret pāksteņu atvēršanos.

JEROME (hibrīds)

JEROME ir vasaras rapša hibrīds. Vidēji agra šķirne.  Šķirni raksturo sabalansēts, labs ražas apjoms un eļļas daudzums sēklās. Šķirne izceļas ar pārliecinošu veldres izturību. Audzēšanas izmēģinājumos ražas novākšanas laikā šķirne slavējama ar sēklu noturību pākstīs.Sakarā ar to, ka šķirnei ir novērojama labs augu zarošanās potenciāls salīdzinājumā ar līnijšķirnēm, ir iespēja nedaudz samazināt izsējas normu.

JULIUS (hibrīds)

Zems, vidēji vēlīns rapša hibrīds. Ziedēšana sākas vēlu, bet pēc ziedēšanas ir salīdzinoši ātrs nogatavošanās posms. Izmēģinājumos Julius ir parādījis ļoti labus ražas rādītājus. Jo īpaši izceļas ar augstu eļļas saturu sēklās, augstāko starp citiem KWS hibrīdiem, pat augstāks nekā Perfekt šķirnei, kas līdz šim uzskatīta par labāko šī rādītāja ziņā. Īss augu garums kombinācijā ar labu veldres noturību. Tā kā šķirne izceļas ar labām auga zarošanas īpašībām, tad iespējama izsējas normas samazināšana.

JERRY (hibrīds)

Jerry ir pilnībā atjaunots hibrīds ar augstiem ražas rādītājiem un eļļas saturu sēklās. Pirmie ziedi parādās diezgan vidēji agri un sekojošā nogatavošanās fāze novērtējama kā vidēji vēlīna. Jerry izcilais ražas potenciāls spēj sevi pilnībā parādīt tādās vietās un tādos gados, kad ir novērojams pietiekams ūdens daudzums augšanas un nogatavošanās laikā.Paaugstinātas slāpekļa devas Jerry nesagādā problēmas, jo šķirne raksturojas ar zemiem augiem kombinācijā ar labu veldres noturību. Līdz ar to šķirnei nav grūtību nodrošināt augstu ražu bez veldrēšanās.